וירוס בבטן

כולנו מכירים את הרגעים הלא נעימים הללו – אנחנו רצים לשירותים כל חמש דקות, מרגישים נפוחים וכואבים באיזור הבטן והקיבה והרבה פעמים גם סובלים מבחילות, הקאות ושלשולים. כן, אותם המצבים המוכרים לכולנו נכנסים הרבה פעמים תחת ההגדרה של ‘וירוס בבטן’, שהרבה פעמים מתאר כמה מצבים שונים שקשורים במערכת העיכול שלנו. אז מהו בעצם וירוס בבטן, ממה הוא נגרם, מי בקבוצת הסיכון ואיך אפשר לטפל בו? הנה כל מה שחשוב לדעת בנושא.

“וירוס בטן” – שם כללי לבעיות שונות

אז אכן, הרבה פעמים המקור לכאבי הבטן ובעיות העיכול הוא הידבקות בוירוס כלשהו. זהו יכול להיות נורו-וירוס, רוטה-וירוס ואדנו-וירוס או וירוסים דומים וזה יגרום לתסמינים שונים, הקאות, שלשולים, כאבי בטן, נפיחות ואפילו חום במקרים מסוימים (1). יחד עם זאת חשוב לזכור שהרבה פעמים מקורם של התסמינים הללו הוא שונה. בואו נבחן עוד כמה אפשרויות.

אולי מדובר על הרעלת מזון (קלקול קיבה)

הרעלת מזונות נגרמת על ידי אכילה של מוצרי מזון המכילים טפילים, חיידקים, רעלנים למיניהם וכן וירוסים. התסמינים הם אותם התסמינים של חום, הקאות, בחילה, שלשולים, רעידות ותחושה כללית של חולי. החיידקים הנפוצים ביותר לגרימת הרעלת מזון הם אי קולי, ליסטריה וסלמונלה, ובקיץ הסיכוי לחטוף אחד מהם עולה באופן משמעותי (2). הרעלת מזון זה משהו שעלול לקרות לכל אחד (ויקרה לכל אחד מאיתנו במהלך החיים), אך היא בהחלט נפוצה יותר אצל אנשים עם מחלות רקע ומערכת חיסונית מוחלשת (2).

ייתכן כי אתם סובלים מחיידק ההליקובקטר

כמו כן, חשוב בהחלט לדבר על אחד החיידקים המעצבנים שנקרא הליקובקטר פילורי. הוא נמצא בקיבה שלנו באופן טבעי, אך לאחר הידבקות הוא עשוי להתרבות ולגרום לצרות כמו כאבי בטן חזקים, נפיחות, צרבות, תחושת שובע מוקדמת, בחילות, הקאות, שלשולים ועוד. הטיפול בהליקובקטר הוא ייחודי ומצריך אבחון קודם לכן, וכן מדובר בבעיה שחוזרת על עצמה במשך תקופה ארוכה, זאת בניגוד לוירוסים נפוצים בקיבה שמגיעים לתקופה קצרה, גורמים לנו להרגיש רע ולרוב נעלמים מעצמם עם הזמן (3). הטיפול בהליקובקטר מצריך גם שינוי הרגלים ותוספי תזונה כגון helico bacstop שמסייעים לאזן את התנאים בקיבה ולהילחם בחיידק בצורה טובה ויעילה.

מחלה נוספת שעשויה לגרום לכאבי בטן, וגם אותה כדאי לשלול, היא קרוהן. היא אמנם מחלת מעי דלקתית, אך חלק מתסמיניה כוללים גם כאבי בטן ושלשולים. לכן בכל מקרה של כאבי בטן, מומלץ לשלול את המחלות השונות, כמו קרוהן והליקובקטר.

התסמינים הנפוצים

כאבי בטן חזקים

כיאה לוירוס בבטן, כאבי בטן חזקים הם תסמין די נפוץ. לפעמים הם מתקיימים לבד, לעיתים בנוסף להקאות ושלשולים והם תמיד גורמים להרגשה לא נעימה של חוסר נוחות. מדובר על כאבים עזים ונקודתיים (1).

נפיחות בבטן

כמובן שאנו מדברים על מגוון רחב של הפרעות ואי סדירות במערכת העיכול. לצד שלשולים חריפים עשויה להופיע תופעה של עצירות ותחושת נפיחות בבטן. לעיתים זוהי צואה שלא מצליחה לצאת באופן סדיר ולעתים מדובר על גזים (1).

בחילות והקאות

בחילות והקאות זו תופעה שכיחה למדי ולא נעימה כלל של הידבקות בוירוס בבטן. כמובן שיש כאן השפעה ישירה של חיידק מעיים, אך לעיתים הבחילות וההקאות הן בגדר תסמין נוסף של מחלה נגיפית (1).

שלשולים

שלשולים היא תופעה נוספת נפוצה. הגוף חווה יובש כתוצאה מכך וזה מתלווה כמובן לחום, רעידות, כאבי ראש וחולשה כללית של מחלה ויראלית. זוהי גם הסיבה ששתייה מרובה של מים היא חיונית במצבים הללו (1).

שלשולים בגלל וירוס בטן

שכיחות וקבוצות סיכון לבעיה

באופן כללי חשוב מאד לדעת שכולנו חשופים במידה שווה פחות או יותר לוירוסים שונים בקיבה ובמעיים. אין אף אחד שחסין מזה במאת האחוזים, אבל בהחלט יש כאלה שעשויים לסבול מזה יותר מאחרים. מדוכאי מערכת חיסון למשל, אנשים בעלי מחלות רקע שונות ובפרט מחלות מעיים ואנשים שעברו ניתוחים או טראומה גופנית/נפשית כלשהי. כמו כן, אנו רואים מדי שנה כי בתקופת החורף השכיחות של הוירוסים הללו גוברת באופן משמעותי וזה קשור כמובן להיחלשות המערכת החיסונית הכללית בקרב האוכלוסיה בתקופה הזו (1).

זהירות, זה מדבק!

וירוס בבטן הוא דבר שניתן להידבק בו בדרכים שונות:

הדבקה ישירה

האפשרות הראשונה היא הדבקה ישירה מאדם לאדם בדרך שנקראת Facal oral – מגע של הפרשות צואה עם חלל הפה של אדם אחר. מדובר כמובן על כמות מיקרוסקופית, אך כזו המספיקה כדי להעביר בצורה יעילה את נגיפי הקיבה. הדבקה מסוג זה שכיחה ביותר בגני ילדים ובתי ספר. ניתן למנוע אותה על ידי שטיפת ידיים לפני האוכל ואחרי כל ביקור בשירותים (1).

העברה על פני משטחים

כאשר אדם חולה והוירוסים נמצאים לו על כף היד והוא נוגע במשטח מסוים (למשל מניח את כף היד על השולחן במשרד) ואדם אחר נוגע באותו משטח לאחר מכן, עשויה להתרחש הדבקה. נפוץ מאד במטבחים וחדרי אוכל (1).

שתייה ומזון מזוהמים

לעיתים, הוירוסים נמצאים במזון ובמי השתייה שלנו וכך אנו נדבקים בהם. זיהום של מי השתייה, סוגים מסוימים של מזון שמגיע עם הנגיפים (1).

העברה טיפתית

העברה נפוצה ביותר דרך רסיסי רוק ונזלת. למשל אדם המתעטש בקרבת אנשים אחרים עלול להדביק אותם בנגיף מעיים (1).

דרכי טיפול

שתייה מרובה

וירוס בבטן, במיוחד כזה שמגיע עם הקאות ושלשולים, יגרום לנו לאבד הרבה מאד נוזלים. לכן חשוב ביותר שנקפיד על שתייה מרובה ונחזיר לגוף את הנוזלים שאבדו, אך זה לא מספיק. חשוב לצרוך גם כמות מסוימת של סוכר וכן הרבה מלחים כדי להחזיר לגוף את החוסרים (1).

תוספים אנטי דלקתיים

מרבית התסמינים הם תוצאה של דלקת בקיבה, ועל כן אם נצליח להקל עליה אנו בהחלט עשויים לזרז את ההחלמה ולהקל על עצמינו משמעותית בדרך. צמחי מרפא כמו שוש קרח – ליקריץ, נפית החתולים וקמומיל – לכולם תכונות אנטי דלקתיות מעולות ותכונות נוספות כמו הקלה על עוויתות וכאבים, הורדת חום ועוד. כדי להשיג את כל אלו באופן מרוכז שווה להיעזר בתוספי תזונה טבעיים כמו בלזם, פורמולת צמחים שמכילה ריכוזים גבוהים של כל הצמחים הללו (4).

שיפור המערכת החיסונית

כאשר אנו נדבקים במחלות ונגיפים, הדרך הטובה ביותר להלחם בהם היא חיזוק המערכת החיסונית. וירוס טיפוסי בבטן יחלוף מעצמו גם ללא שום פעולה מיוחדת בהנחה שאנו בריאים והמערכת החיסונית שלנו מתפקדת כראוי. עם זאת, אנחנו יכולים לעזור לה ולחזק אותה, וזה חשוב עבור ילדים, מבוגרים וחולים שאצלם המערכת החיסונית לא בתפקוד מירבי. תוספי תזונה כמו Immu Optimizer Complex מאפשרים לנו להחזיר לגוף את היכולת הטבעית לייצור נוגדנים להתמודדות עם וירוסים ונגיפים. רכיבים כמו ג’ינסנג אמריקאי, פרחי סמבוק, ויטמין C ואבץ מסייעים לחזק את המערכת החיסונית באופן טבעי (4).

סיכום וטיפים למניעה

לסיכום, וירוס בבטן הוא דבר בהחלט לא נעים, אך כזה שניתן להתגבר עליו ואף לעבור אותו בקלות יחסית אם רק יודעים איך. זכרו להקפיד על שתייה מרובה כשזה קורה, מנוחה, החזרה של מלחים בגוף ושימוש בתוספי תזונה אנטי דלקתיים ותוספים לחיזוק המערכת החיסונית. כמו כן, לצרכי מניעה הקפידו לשטוף ידיים אחרי כל ביקור השירותים ולפני הכנת האוכל והאכילה וגם לאחריה. הקפדה על כללים אלה, תפחית את הסיכוי להידבק בוירוסים שונים במעיים.

מקורות

(1) (2) (3) (4)

הליקובקסטופ תמונת מוצר

Helico Bacstop

מסייע בהתמודדות עם תסמיני חיידק ההליקובקטר ושיפור תפקוד מערכת העיכול

תכולה

60

כמוסות

אופן טיפול

2 כמוסות ביום

על קיבה ריקה

הליקו חדש

מארז יחיד

290

הליקו 120

מארז זוגי

₪490

10% הנחה כולל כפל מבצעים

הצטרפו עכשיו למועדון הלקוחות של הומאוטריט לאב ותהנו מ 10% הנחה לקנייה הנוכחית, תכנים מותאמים אישית ועוד הפתעות והטבות רבות! מלאו את הפרטים מטה והצטרפו עכשיו, קופון ההנחה יישלח אליכם במייל:

*שימו לב, אם בסיום ההרשמה לא קיבלתם מייל עם קוד הקופון, בדקו גם את תיבת הספאם שלכם. 10% ההנחה הם לשימוש חד פעמי.

10% הנחה כולל כפל מבצעים

הצטרפו עכשיו למועדון הלקוחות של הומאוטריט לאב ותהנו מ 10% הנחה לקנייה הנוכחית, תכנים מותאמים אישית ועוד הפתעות והטבות רבות!

השאירו פרטים ומיד תקבלו קוד קופון לשימוש מיידי:

אתר זה משתמש ב Cookies על מנת לספק לך חווית גלישה טובה יותר. לקבלת מידע מפורט קראו את המדיניות פרטיות שלנו.

אתר זה שומר שבת וחגים

אתר זה הינו שומר שבת וחגים ולכן לא ניתן לבצע בו רכישות כעת.
ניתן להשאיר לנו פרטים בטופס הפניה ואנו נשוב אליכם למידע נוסף והשלמת התהליך כאשר נחזור לפעילות.
עמכם הסליחה

אתר זה שומר שבת וחגים

אתר זה הינו שומר שבת וחגים ולכן לא ניתן לבצע בו רכישות כעת.
אנו נשוב אליכם למידע נוסף והשלמת התהליך כאשר נחזור לפעילות.
עמכם הסליחה

10% הנחה על כל מוצרי הומאוטריט לקנייה ראשונה באתר
בהקלדת קוד קופון:
gift10