אישה סובלת מבחילות

בחילות והקאות

בחילות והקאות הן תופעות שכיחות, שגורמות לנו לחוסר נעימות ולקושי בביצוע הפעולות הפשוטות ביותר כמו התרוממות מהמיטה ועמידה. (1) הקאה היא פליטה של מזון מתוך הקיבה החוצה, שמלווה בכיווץ שרירי הקיבה. בחילה היא תחושה מטרידה בקיבה ובגרון שעלולה לעורר בנו את הדחף להקיא. (2) לעיתים בחילות והקאות מלוות גם בכאבי בטן חזקים. כאשר אנחנו חווים בחילות והקאות המוח שלנו למעשה מעביר לנו תשדורת לכך שישנה בעיה כלשהי בגוף שלנו שעשויה לנבוע מגורמים שונים. (1)

מהם הגורמים לבחילות והקאות?

נטילת תרופות

קיימות תרופות מסוימות עם תופעות לוואי של בחילות והקאות. כך למשל, טיפול כימותרפיה המיועד לטפל במחלת הסרטן, עלול לגרום לתופעה של בחילות והקאות. (2)

מחלה או זיהומים נגיפיים

זיהומים נגיפיים שנישאים מסביב ומחלות שונות כמו מחלת ריפלוקס במערכת העיכול, עלולים לעורר בנו תחושה של בחילה וצורך להקיא. נוסף לכך, בחילות והקאות נפוצות במקרים של הידבקות בחיידק ההליקובקטר, דלקות אוזניים, התייבשות, מיגרנה, ורטיגו והן מלוות מחלות קשות כמו חסימת מעיים, סרטן כבד, אי ספיקת כבד, דלקת קרום המוח וגם התקף לב. (1)

הריון

בחילות והקאות נפוצות מאוד במהלך ההיריון. תופעה זאת מכונה “בחילות בוקר” אם כי הבחילות וההקאות עלולות להתרחש במהלך כל שעות היום, ואף לכל אורך ההריון. (1)

הריון

מחלת ים

כאשר אנו נוסעים בכלי רכב כמו מכונית, ספינה או מטוס, הנסיעה עלולה לגרום לכך שההודעות המועברות במוח לא יסתנכרנו עם החושים שלנו. כתוצאה מכך אנו עלולים לחטוף מחלת ים שבאה לידי ביטוי בבחילות, הקאות ואף סחרחורות. (1)

אכילת מזון מקולקל

חיידקים שנמצאים במזון מקולקל ופג תוקף, עלולים לגרום לנו להרעלת מזון שתסמיניה הן בחילות והקאות. גם מאכלים חריפים, מאכלים עתירי שומן, מאכלים שהאדם אלרגי אליהם או אכילה רבה מדי עלולים להוביל לבחילות והקאות. (1)

אוכל מקולקל

תפריט לסובלים מבחילות והקאות

כאשר אנחנו סובלים מבחילות והקאות, אנחנו עלולים להרגיש חוסר תיאבון. אבל חשוב מאוד להקפיד לאכול מזונות מסוימים שיעזרו לכם להרגיש טוב יותר. הקפידו על שתיית מים מרובה (אך לא בזמן הארוחה) ועל שתיית תה עם ג’ינג’ר, דבש ולימון, או כוס תה עם נענע. מומלץ לאכול מאכלים עשירים בעמילן כמו קרקרים, טוסטים, לחם, בננות, אורז ותפוחי אדמה שעוזרים להרגיע את הקיבה, להשתמש בתבלינים שומר, קינמון וכמון, והוסיפו חלבונים לארוחה שלכם כמו אגוזים שעוזרים להרגיע את הבחילה. השתדלו להימנע מאכילת ארוחות גדולות וממאכלים שומניים או חריפים. (1)

דרכי טיפול: יש פתרונות טבעיים!

תרגולי נשימה

נסו לנשום לאט נשימות עמוקות שיעזרו לכם להפחית את הבחילות וההקאות, ואת התחושה הלא נעימה. בתרגיל הנשימה הבא שנקרא 3-7-4 יש לשאוף אוויר דרך האף, לספור עד שלוש, לעצור את הנשימה, לספור עד שבע, לנשוף ולספור עד ארבע. (1)

תרופות שונות

ניתן להקל על הבחילה וההקאות באמצעות נטילת תרופות כמו למשל דימנהידרינט, תרופה אנטיהיסטמינית המשוּוקת בישראל בשם המסחרי טרבמין. יש לשים לב לתופעות הלוואי של התרופות האלו ולהתייעץ עם רופא לפני נטילת התרופה. (3)

תרופה

תוספי תזונה

בחילות והקאות הם סימפטום ידוע לסובלים מהליקובקטר פילורי (ופה חשוב לציין שלא מעט מהאנשים סובלים מהתופעות, ולא יודעים שמדובר בחיידק ההליקובקטר), ובמצב כזה קיימים תוספי תזונה שיכולים לסייע מאוד להקל על הסימפטומים. אחד מתוספי התזונה המומלצים הוא שמסייע להתמודד עם התסמינים של חיידק ההליקובקטר. מרכיב ה- Pylopassשנמצא בפורמולה הטבעית של תוסף התזונה, מסייע לסלק את החיידק מהקיבה ולאזן את הרמות הגבוהות שלו, וכך הוא מפחית תסמינים המלווים את החיידק כמו בחילות והקאות.

לסיכום

בחילות והקאות הן תופעות שכיחות אך אין זה אומר שעלינו לסבול. בעזרת תפריט מאוזן המותאם למצבי בחילה והקאה ובאמצעות דרכי טיפול שונים, ניתן להיפטר מהבחילות וההקאות ולהרגיש טוב יותר במהרה.

 

מקורות:
(1) (2) (3) (4) (5)