אוזניים סתומות: דרכי טיפול טבעיים

כמעט ואין אחד שלא מכיר את התופעה המציקה הזו. פתאום, אנחנו לא שומעים כל כך טוב, אולי אפילו יוצאים מאיזון ולפעמים גם מרגישים כאב או גרד. אוזניים סתומות זה משהו שייצא כמעט לכל אחד מאיתנו לחוות, ועד כמה שזה עלול להיות מעצבן, חשוב לדעת שיש מה לעשות. האמת היא, שלרוב בכלל לא צריך תרופות או טיפולים מורכבים, ויש כמה תרופות סבתא וטיפול טבעי לאוזניים סתומות שבהחלט עשויות לעזור. אנו רוצים להסביר כעת כל מה שחשוב לדעת על התופעה הזו – במה היא מתבטאת, למה זה יכול לגרום, ואיך ניתן לטפל בבעיה באופן טבעי.

קצת על מבנה האוזן ותפקידה החשוב

האוזן האנושית בנויה משלושה חלקים עיקריים:

  • האוזן החיצונית: כוללת את האפרכסת ותעלת השמע. גלי הקול מתרכזים באמצעות האפרכסת, עוברים באוויר של תעלת השמע ומרעידים אותה עד שמגיעים לעור התוף שהוא בעצם המחיצה עם האוזן התיכונה (1).
  • האוזן התיכונה: מעין חדר חצוב בתוך הגולגולת שלנו. הקיר החיצוני הוא עור התוף ושאר הקירות עשויים מעצם. כאשר קול חודר, מתרחשת סדרת פעולות ארוכה ומיוחדת בה הקול עובר דרך עצמות קטנות ומיוחדות שהן העצמות הקטנות ביותר בגוף האדם. ברצפה של האוזן התיכונה ישנו פתח המוביל לתעלה המחברת בין האוזן התיכונה לחלל הלוע שנקראת התעלה על שם אוסטאש. הרבה פעמים תחושה של אוזניים סתומות נובעת מסתימה של התעלה הזו, כמו שקורה למשל בעת שינוי לחץ אוויר (1).
  • האוזן הפנימית: מורכבת משבלול ומאיבר שיווי המשקל שאינו קשור לשמיעה. בשבלול יש צינורות המכילים נוזל שכרוכים סביב המרכז כמו קונכייה של שבלול. בצינורות ישנם קולטנים מיוחדים המגיבים לרעידות של הנוזל והם למעשה הופכים את הרעידות לדחף עצבי ומעבירים את המידע אל עבר המוח דרך עצבי השמיעה. באופן הזה למעשה המוח מפענח את המידע שהוא מקבל לצלילים וכך למעשה עובדת השמיעה שלנו (1).

אז למה זה קורה?

היגיינה לקויה

כפי שמיד נחדד, ניקיון אובססיבי ומופרז של האוזניים הוא לא טוב ויכול לגרום ללא מעט בעיות, אך מנגד, אוזניים מלוכלכות מאד ייטו להיסתם הרבה יותר וזוהי בהחלט סיבה נפוצה לאוזניים סתומות(3).

ניקיון בטכניקה לא נכונה

ניקיון עמוק מדי ובצורה לא נכונה, במיוחד כזה שנעשה בתדירות מופרזת, עלול לדחוף פיסות שעווה אל תוך חלל האוזן שלנו, מה שיגרום לסתימה(5).

היגיינת ניקיון לאוזניים

דלקת אוזניים

תופעה המתרחשת בעקבות כניסה של חיידקים, וירוסים, פטרת ולכלוך לאוזן. אחד התסמינים של דלקת אוזניים הוא אוזניים סתומות (4).

הצטננות

האוזניים, האף והגרון הם איברים המקושרים יחד ומחוברים בתעלה אחת. הרבה פעמים הבעיות שלהן קשורות וכמעט כל אחד מכיר את תחושת הסתימה של האוזניים שמגיעה כמעט תמיד עם אף סתום ומנוזל(4).

שינויי לחץ

נפוץ בטיסות, צלילות, טיולים במקומות נמוכים כמו נסיעות לים המלח וכד׳. שינויי לחץ מפעילים לחץ על האוזן התיכונה ובעיקר על התעלה המחברת אל הגרון והאף וגורמים לתחושה של אוזן סתומה(3).

התסמינים

אז הרבה פעמים אוזניים סתומות הן בסך הכל אוזניים סתומות, אבל יש לא מעט מקרים בהן התופעה מלווה בעוד תסמינים אחרים לא ממש נעימים כמו:

כאבים באוזניים

לעיתים הלחץ הוא כל כך חזק ובלתי נסבל עד כדי כאב. מי שלא חווה זאת לא יבין, ובמקרים הקיצוניים ביותר מדובר על כאב חד ומשתק למדי(2).

פצפוצים

עוד תופעה לא נעימה היא סאונד של פצפוץ, כמו פופקורן קטן שמתפוצץ באוזן. זה קורה בגלל שהאוזן וגם אתם מנסים לשחרר את הלחץ שנוצר. אומנם לא נורא כמו כאבים חזקים, אבל בהחלט לא משהו שאפשר לומר שהוא מהנה(4).

תסמיני שפעת במצב של דלקת

כאשר אוזניים סתומות נובעות כתוצאה מדלקת באוזן, הזיהום בהחלט עשוי גם לגרום לתסמינים של שפעת. אחרי אבחון מקבלים מהרופא לרוב טיפול אנטיביוטי, ובהחלט אפשר לנוח ולנסות גם תרופות סבתא לשפעת שיכולות להקל ולזרז את ההחלמה (5).

למה זה יכול לגרום?

כאשר הבעיה מחמירה עם הזמן ולא מטופלת כראוי, יצטברו לרוב נוזלים בתוך חלל האוזן שעלולים לגרום לדלקות אוזניים חוזרות. מי שיסבול מכך יחוש גודש רב יותר בכל פעם שהוא מצונן ותחושה קבועה של אוזניים וראש סתום, ולאחר טיסות הם עשויים להרגיש כאבים באוזניים אפילו למשך יומיים שלושה(2).

אם אתם מרגישים ככה פעם בזמן רב, זה בהחלט לא סוף העולם, אבל אם התופעה חוזרת על עצמה בתדירות גבוהה ומטרידה אתכם לא מעט, אז התשובה היא שזה בהחלט עלול להיות מסוכן. היצרות קבועה בתעלת האוזן שאינה מטופלת עלולה לגרום לנזקים בלתי הפיכים לאוזן ובין היתר:

  • נזק לעור התוף.
  • שקעים והידבקויות שעלולים לגרום נזק בלתי הפיך לעצמות השמע.
  • ירידה בשמיעה.
  • דלקות אוזניים חוזרות.
  • כולסטאטומה – ציסטה של העור שנוצרת במצבים חמורים יותר, הולכת וגדלה עם הזמן ויכולה לגרום לנזקים חמורים לאוזן הפנימית כולל ורטיגו וירידה בשמיעה וכן לפגוע בעצבי הפנים ובגבולות העדינים שבין האוזן למוח(3).

הטיפול הטבעי לאוזניים סתומות

למרבה המזל, ניתן להקל על תופעת האוזניים הסתומות גם באמצעים טבעיים, ומרבית המקרים לא יצריכו מכם הגעה מהירה ומיידית לרופא שלכם (כמובן שאם אתם מרגישים משהו חריג ומוגזם או חווים את התופעה באופן כרוני, חשוב לגשת בהקדם לייעוץ רפואי) (2). הנה כמה תרופות סבתא וטיפולים טבעיים להקלה ושחרור של אוזניים סתומות:

שמן זית

שמן הזית הוא שמן בסיסי ונהדר שבריא מאד לגוף האדם והוא בעל סגולות מרפא ומכיל שלל מינרלים, ויטמינים ונוגדי חמצון. מעבר לכך, המרקם המצוין שלו יכול לנקות בצורה נפלאה את האוזן ולשחרר אותה. חממו כמה טיפות עד לטמפרטורה חמימה, טפטפו אל תוך האוזן ואטמו אותה עם צמר גפן. אגב, צמר גפן יכול לעזור באופן כללי וימנע מרוח ולכלוכים להיכנס לאוזן הסתומה(4). דרך נוספת לטפל בסתימות באוזן או אפילו דלקות קלות היא שימוש בנרות הופי (או נרות אינדיאניים). מחממים באמצעות כוס מים חמים או ע”י גלגול בין שתי הידיים ומניחים את הנר החלול על האוזן פעולת החימום שואבת אליה את השעווה והשעווה תשתחרר החוצה.

שמן זית לטיפול טבעי באוזניים סתומות

תוספי תזונה

כמו הרבה דברים אחרים, גם בבעיה של אוזניים סתומות ניתן לטפל באמצעות שינוי תזונתי, ובפרט על ידי שימוש בתוספים ורכיבים מיוחדים. למשל, צמח האוניה דה גאטו שגדל ביערות הגשם של פרו, מכיל כמות גדולה של נוגדי חמצון שעשויה להקל על האוזניים הסתומות. מוצרים נפלאים כמו חוסן פלוס עוזרים בחיזוק של מערכת החיסון ומקלים על תסמיני שפעת, מה שבהחלט יכול לעזור כאשר המקור לבעיה הוא דלקת אוזניים. חשוב לזכור כי מדובר ברכיבים טבעיים, ולא בתרופות עם תופעות לוואי (3).

פתיחת דרכי הנשימה

כפי שאמרנו קודם לכן, האוזניים קשורות הרבה פעמים בדרכי הנשימה בחלל הלוע וחלל האף. כאשר אנו מצוננים וחולים, דרכי הנשימה סתומות וזה לרוב ישפיע גם על מצב האוזניים. אם תצליחו להקל על הליחה ועל הצינון, לא מן הנמנע שתחושו הקלה גם במצב האוזניים שלכם(5).

לסיכום

אוזניים סתומות זו תופעה בהחלט מציקה ולא נעימה המתרחשת מסיבות שונות, ועל אף כי במצבים קיצוניים היא עלולה להיות מסוכנת, לרוב אין מה להיבהל וחשוב לדעת שניתן לטפל בה יחסית בקלות. נסו לפתוח את דרכי הנשימה, נקו את האוזן בצורה נכונה ולא יותר מדי, והיעזרו בתוספי תזונה איכותיים שיחזקו את המערכת החיסונית ויעזרו להחזיר את הגוף למוטב. הרבה בריאות!

מקורות

(1) (2) (3) (4) (5)

שאלות נפוצות: אוזניים סתומות: דרכי טיפול טבעיים

תוספת תזונה

Immu Optimizer Complex

מסייע לחיזוק המערכת החיסונית ובכך עוזר במניעת התפשטות וההתפתחות של מחלות ונגיפים

תכולה

90

כמוסות צמחיות

אופן טיפול

כמוסה אחת

3 פעמים ביום

תוסף תזונה

מארז יחיד

250

אימיו-אופטימייזר זוג

מארז זוגי

₪450

₪500

אימיו-חדש-שלישייה

מארז שלישייה

₪600

₪750

10% הנחה כולל כפל מבצעים

הצטרפו עכשיו למועדון הלקוחות של הומאוטריט לאב ותהנו מ 10% הנחה לקנייה הנוכחית, תכנים מותאמים אישית ועוד הפתעות והטבות רבות! מלאו את הפרטים מטה והצטרפו עכשיו, קופון ההנחה יישלח אליכם במייל:

*שימו לב, אם בסיום ההרשמה לא קיבלתם מייל עם קוד הקופון, בדקו גם את תיבת הספאם שלכם. 10% ההנחה הם לשימוש חד פעמי.

אתר זה משתמש ב Cookies על מנת לספק לך חווית גלישה טובה יותר. לקבלת מידע מפורט קראו את המדיניות פרטיות שלנו.

אתר זה שומר שבת וחגים

אתר זה הינו שומר שבת וחגים ולכן לא ניתן לבצע בו רכישות כעת.
ניתן להשאיר לנו פרטים בטופס הפניה ואנו נשוב אליכם למידע נוסף והשלמת התהליך כאשר נחזור לפעילות.
עמכם הסליחה

אתר זה שומר שבת וחגים

אתר זה הינו שומר שבת וחגים ולכן לא ניתן לבצע בו רכישות כעת.
אנו נשוב אליכם למידע נוסף והשלמת התהליך כאשר נחזור לפעילות.
עמכם הסליחה