פיברומיאלגיה (דאבת השרירים): המדריך המלא

החיים מזמנים לכולנו בשלבים שונים התמודדויות ואתגרים רפואיים, ובמקרים בהם מדובר על תופעות מוכרות, הרבה יותר קל למצוא את הפתרונות שיסייעו. לעומת זאת, ישנם לא מעט מצבים מוכרים פחות שעשויים לגרום לכאבים ולאי נוחות, ודוגמה מצוינת למצב זה שהוא יחסית נפוץ יותר היא המחלה המכונה בלעז פיברומיאלגיה ובעברית דאבת השרירים. חשוב מאד להכיר את הגורמים למחלה, התסמינים שלה, סיבוכים פוטנציאליים ודרכי טיפול, ולצורך כך הכנו עבורכם את המדריך המלא עם כל מה שחשוב לדעת בנושא.

מה זה דאבת השרירים?

המשמעות המילולית של דאבת שרירים כפי שהיא מכונה בלעז היא כאב ברקמת החיבור ובשרירים ומכאן למעשה ניתן לה שמה העברי. בפועל מדובר על כאבים כרוניים מפושטים במקומות שונים בגוף, אליהם נלווית לרוב עייפות קיצונית במרבית שעות היום ובהרבה מקרים התסמונת פוגעת במידה רבה בחיים האישיים של אלו הסובלים ממנה. לרוב יטפלו בתסמונת ראומטולוגים, והיא ניתנת לאבחון גם על ידי רופאי המשפחה וכן רופאים למחלות פנימיות (1).

סימפטומים של דאבת השרירים

אלו הם התסמינים העיקריים אותם יחוו אלו הסובלים מפיברומיאלגיה (2):

כאב ונקודות כאב

שהמקור שלהן הוא לרוב בשרירים. הכאב מתואר בדרך כלל כעמעום מקומי בנקודות שונות והוא נמשך לפחות שלושה חודשים. על מנת שכאב יוגדר כמפושט עליו להופיע בכל הגוף, כלומר בצד ימין ושמאל, מעל ומתחת לקו המותן. כמו כן עשויים להופיע כאבים נקודתיים בעורף, בין השכמות, על גבי הכתפיים, בצדו הקדמי של הצוואר ובאזורים נוספים.

נקודת כאב של פיברומיאלגיה

הפרעות שינה ועייפות כרונית

חולים רבים מדווחים על עייפות קיצונית בכל שעות היום לצד קושי משמעותי להירדם בלילה ולעתים גם על שנת לילה מרובת יקיצות.

בעיות ריכוז וזיכרון

דיווחים על ערפול מחשבתי הם נפוצים במיוחד אצל חולים וכן קושי לשמור על ריכוז לזמן ארוך לצד ירידה חדה בזיכרון.

   תסמינים נוספים

ישנם תסמינים נוספים העשויים להתבטא בכאבי ראש, מתן שתן מרובה שלפעמים מלווה בכאב, נפיחות, כאבי בטן ועוד.

כאבי ראש כתסמין של פיברומיאלגיה

גורמים לפיברומיאלגיה

  • גנטיקה: מחקרים מצביעים על כך שעשוי להיות פגם גנטי שעשוי לגרום לנטייה לחלות במחלה, מה שניתן ללמוד מתוך העובדה כי ישנה שכיחות גבוהה של המחלה בקרב אנשים מאותה המשפחה.
  • זיהום: סברה רווחת כיום אומרת שישנם כמה מוקדים חיידקיים או ויראליים שעשויים לעורר או להחמיר את התסמונת.
  • טראומות פיזיות ומשברים נפשיים: חבלות פיזיות, טראומות גופניות או נפשיות וכן מצבים מתמשכים של לחץ וחרדה – כל אלו עשויים להוות זרז להתפרצות התסמונת. (2)

גורמי סיכון

  • מין: דאבת השרירים נפוצה יותר אצל נשים מאשר גברים.
  • גיל: המקרים הקלאסיים של התפרצות דאבת השרירים מתרחשים לרוב בין גיל 20 ל-55, אך היא בהחלט יכולה להופיע גם בגילאים צעירים או מבוגרים יותר.
  • מחלות אחרות: הסיכון להתפרצות המחלה גבוה יותר אצל אלו הסובלים ממחלות שגרוניות כלשהן כגון זאבת, דלקת פרקים שגרונית או אנדומטריוזיס אצל נשים.
  •  (2) היסטוריה משפחתית: כאמור, מדובר על תופעה הקשורה בגנטיקה, ואלו שקרוביהם מדרגה ראשונה סובלים מהתסמונת הם בעלי סיכוי גבוה יותר לחלות בה בעצמם

סיבוכים אפשריים לפיברומיאלגיה

 באופן כללי, מעבר לתסמינים עליהם דיברנו אין לתסמונת הזו סיבוכים מיוחדים בדרך כלל. עם זאת, ללא טיפול מתאים התסמינים עשויים רק להחמיר וכאמור מדובר הרבה פעמים על דברים  שקשה  בדרך כלל לחיות איתם ולהתנהל איתם כרגיל ועל כן יש לטפל בבעיה בהקדם (2).

אבחון דאבת השרירים

כיום האבחון המקובל לדאבת השרירים נעשה על בסיס רגישות ל-18 נקודות כאב שונות בגוף וכן על פי תיאור המטופל של המחלה ויתר התסמינים. כמו כן, עוד לפני שניגש לרופא נוכל לנסות ולהבין בעצמנו האם תסמינים שאנו חווים עשויים להצביע על התפרצות של פיברומיאלגיה. עם זאת, בגלל ריבוי התסמינים והעובדה כי מדובר בתסמינים כלליים יחסית, פעמים רבות יופנו חולי פיברומיאלגיה לסדרת בדיקות נוספות על מנת לשלול בעיות אחרות חמורות יותר במהותן.

דרכי טיפול

הרפואה הקונבנציונלית מציעה שיטות טיפול שונות שעשויות לכלול מגוון תרופות לטיפול נקודתי בכאב, ולעיתים גם תרופות נוגדות דיכאון וחרדה בגלל ההיבט הנפשי בתסמונת (3). כמו כן, במיוחד בגלל הקשר ההדוק בין הנפש לגוף כשמדובר על דאבת השרירים, הרבה פעמים שינוי באורחות החיים עשוי להביא להקלה משמעותית ועל כן רבים פונים לטיפולים פרא רפואיים שונים כגון טיפולי גוף נפש (דמיון מודרך, סוגסטיות, מדיטציות מיינדפולנס, טכניקות נשימה שונות, דיקור וכדומה) או לטיפולים התנהגותיים וקוגניטיביים.

טיפול בפיברומיאלגיה בעזרת טיפול

כמו כן, ישנם רכיבים טבעיים שבהחלט עשויים להביא להקלה כגון פיליפנדולה שהוא צמח עם סגולות טבעיות של שיכוך כאבים, בטטת הבר לה תכונות אנטי דלקתיות ותכונות נוגדות עוויתות, ג’ינסנג סיבירי המסייע להקלה במצבים נפשיים שונים כמו סטרס כרוני, התקפי חרדה ותשישות וכך הלאה. במקרים רבים בוחרים אנשים הלוקים במחלה לשלב את הטיפולים הטבעיים לצד הטיפול הקונבנציונלי, מה שמעלה את הסיכוי להתגבר על הבעיה באופן משמעותי.

לסיכום

על פי נתונים של ארגוני בריאות, דאבת השרירים היא תופעה נפוצה למדי ממנה סובלים בין שניים לשמונה אחוזים מכלל האוכלוסייה וכפי שכבר אמרנו, פעמים רבות היא לא מאפשרת לנהל שגרת עבודה, חיים זוגיים וחיי חברה מלאים. אבחון מדויק יסייע להתאים לכל מטופל את הטיפול האידיאלי, ובהחלט מומלץ להתעניין גם עם רופא המשפחה לגבי טיפולים משלימים ושימוש בצמחי מרפא, שיחד עם הטיפול הקונבנציונלי יכולים בהחלט להביא להקלה משמעותית לכל הפחות. זכרו כי על אף התסמינים הקשים מדובר על תופעה שניתנת לטיפול והתייעצו בהקדם עם הרופא שלכם אם אתם חושדים שגם אתם סובלים מדאבת השרירים.

מקורות

(1) (2) (3)

שאלות נפוצות: פיברומיאלגיה (דאבת השרירים): המדריך המלא

מחלה שנקראת בעברית דאבת השרירים ובאה לידי ביטוי בכאבים כרוניים בכל הגוף לצד תסמינים אפשריים נוספים כמו עייפות, קושי בשינה וכן דיכאון או חרדה.

פיברומיאלגיה נפוצה יותר אצל נשים, אצל אלו שבני משפחתם מקרבה ראשונה סובלים מהמחלה ואצל בני 20-55.

לא מדובר על מחלה פרוגרסיבית שמתפתחת עם הזמן, אבל התסמינים עלולים להחמיר ללא טיפול ראוי ולכן חשוב לטפל בה בזמן.

בהחלט. ישנו טיפול קונבנציונלי להרגעת התסמינים וכן אפשרויות לטיפולים משלימים והסתייעות בצמחי מרפא שחשוב מאד להכיר.

האבחון נעשה על ידי בדיקת רגישות לכאב בנקודות שונות בגוף ולרוב חשוב גם לבצע אבחונים נוספים על מנת לשלול מחלות אחרות.

דאבת השרירים אכן מוכרת בביטוח לאומי ומי שעומד בתנאי הזכאות זכאי לזכויות כמו קצבת נכות, קצבת שירותים מיוחדים, דמי פגיעה על היעדרות מעבודה ועוד.

10% הנחה כולל כפל מבצעים

הצטרפו עכשיו למועדון הלקוחות של הומאוטריט לאב ותהנו מ 10% הנחה לקנייה הנוכחית, תכנים מותאמים אישית ועוד הפתעות והטבות רבות! מלאו את הפרטים מטה והצטרפו עכשיו, קופון ההנחה יישלח אליכם במייל:

*שימו לב, אם בסיום ההרשמה לא קיבלתם מייל עם קוד הקופון, בדקו גם את תיבת הספאם שלכם. 10% ההנחה הם לשימוש חד פעמי.

10% הנחה כולל כפל מבצעים

הצטרפו עכשיו למועדון הלקוחות של הומאוטריט לאב ותהנו מ 10% הנחה לקנייה הנוכחית, תכנים מותאמים אישית ועוד הפתעות והטבות רבות!

השאירו פרטים ומיד תקבלו קוד קופון לשימוש מיידי:

אתר זה משתמש ב Cookies על מנת לספק לך חווית גלישה טובה יותר. לקבלת מידע מפורט קראו את המדיניות פרטיות שלנו.

אתר זה שומר שבת וחגים

אתר זה הינו שומר שבת וחגים ולכן לא ניתן לבצע בו רכישות כעת.
ניתן להשאיר לנו פרטים בטופס הפניה ואנו נשוב אליכם למידע נוסף והשלמת התהליך כאשר נחזור לפעילות.
עמכם הסליחה

אתר זה שומר שבת וחגים

אתר זה הינו שומר שבת וחגים ולכן לא ניתן לבצע בו רכישות כעת.
אנו נשוב אליכם למידע נוסף והשלמת התהליך כאשר נחזור לפעילות.
עמכם הסליחה

10% הנחה על כל מוצרי הומאוטריט לקנייה ראשונה באתר
בהקלדת קוד קופון:
gift10