כל השיטות להקל על כאבי מחזור

מדי שנה מדווחות מאות אלפי נשים ברחבי העולם על כאבי מחזור, שהם ככל הנראה אחד מסוגי הכאבים הנפוצים והמוכרים ביותר. ליתר דיוק, מעל 90 אחוזים מכלל הנשים מדווחות על כאבי מחזור בדרגות שונות כאשר כ-15% מהן מתארות כאבים כל כך חזקים עד כדי תחושה של שיתוק וחוסר יכולת לתפקד כרגיל במהלך היומיום ואפילו לבצע פעולות פשוטות ושגרתיות. במאמר הזה נדבר על התופעה של כאבי המחזור, מדוע ומתרחשת ומה ההשלכות שלה בעבור נשים. אם גם את סובלת מכאבי מחזור על בסיס חודשי או לעתים מזדמנות, חשוב שתדעי שיש לא מעט פתרונות ואין כל סיבה ל”השלים” עם המצב.

תסמינים בכאבי מחזור ו- PMS – מדוע זה קורה לי?

אישה הסובלת מכאבי מחזור

במחזור החודשי אצל נשים, משתחררת מאחת השחלות ביצית אחת או יותר ורירית הרחם מתעבה, כך שהגוף למעשה מכין את עצמו להריון ולקליטה של ביצית מופרית בדופן הרחם. במידה ואין הריון שנקלט בגוף (מצב שהוא כמובן נפוץ יותר מקליטה של הריון), רירית הרחם מתנתקת מהרחם ומסתלקת מהגוף בהפרשות של נוזלים שונים שעיקרם דם. הדימום נמשך לרוב יומיים לשבעה ימים כשהוא עשוי להיות מלווה בכאבי מחזור שהם בעצם עוויתות וכאבים בבטן התחתונה, תחושת חולשה כללית ושינויי מצבי רוח כתוצאה משינויים הורמונליים. בנוסף, לפני הוסת והדימום ובמהלכה ישנן נשים החוות נפיחות ואף עלייה במשקל הגוף. חשוב מאד לציין כי התופעות האלה אינן קבועות וכל אישה חווה בהכרח משהו אחר, כאשר יש נשים שכמעט ולא סובלות מאף תופעה שהיא. יתרה מכך, אפילו אצל אותה אישה עשויים להיות שינויים בתחושות ובתסמינים מחודש לחודש. המחזור החודשי אצל נשים מתחיל בגיל ההתבגרות בתחילה שנות העשרה ונמשך עד לגיל המעבר בין גיל 45 ל-55 לערך.

תסמונת קדם וסתית PMS

על פי דיווחים, סובלות מתופעה זו כעשרה אחוזים מכלל הנשים, אך סביר כי מדובר בתופעה רווחת הרבה יותר. התסמונת הקדם וסתית מופיעה כמה ימים לפני שרירית הרחם מתנתקת מהגוף כתוצאה מהשינויים ברמות ההורמונים פרוגסטרון ואסטרוגן בגוף האישה המתרחשים החל מיום שחרור הביצית. התסמינים הפיזיים עשויים להיות עייפות, אכילה מוגברת או חוסר תיאבון, אגירה של נוזלים, ירידה חדה ברמות הסוכר בגוף, פעילות לא סדירה של מערכת העיכול ורגישות בחזה. בהיבט הרגשי, נשים רבות מדווחות על הפרעות בשינה, שינויים קיצוניים ומהירים במצבי הרוח. במקרים קיצוניים יותר, יחוו נשים תסמונת המכונה PMDD המתבטאת במצבים נפשיים קשים יותר כמו חרדות, דיכאון ועצבנות מוגברת. בעבור נשים רבות הסובלות מן התופעה, שכמובן צריכות להמשיך ולתפקד במקום העבודה שלהן, בלימודים או בחיי המשפחה, מדובר בימים קשים המשבשים מאד את שגרת יומן.

אנדומטריוזיס

את התופעה הקשה הזו חווה אחת מכל עשר נשים בגיל הפריון, כאשר לרוב מדובר בנשים בין גיל 20 לגיל 40. במצב הזה תאים הדומים לרירית הרחם גדלים מחוצה לו, בדרך כלל באזור חלל האגן. הימצאות התאים הללו הופכת את המחזור החודשי להרבה יותר קשה ומורכב. התסמינים לאנדומטריוזיס הם כאבי מחזור קשים במיוחד, הרבה יותר מ”כאבים שגרתיים”, דימום ארוך יותר, שיבושים קיצוניים במערכת העיכול כמו שלשול, עצירות, כאבים בפי הטבעת או דימום בזמן היציאות, כאבים קבועים ורגישות מוגברת באזור האגן, דחיפות וכאבים עזים בזמן מתן שתן, מצב רוח ירוד ושפוף עד כדי דיכאון, כאבים בעת קיום יחסי מין ולאחריהם, דימום ארוך ורב יותר מהרגיל בזמן המחזור וקושי רב להיכנס להריון.
נכון, מדובר בתופעה קשה ולא נעימה כלל, אך חשוב לדעת כי העובדה שמישהי סובלת מכאבים בזמן המחזור ואפילו מתסמינים אחרים קשים ככל שיהיו, לא מעידה על כך שהיא סובלת מאנדומטריוזיס.

אז מה הפתרונות לכאבי מחזור?

את התופעה המוכרת והנפוצה מאד של כאבי מחזור מנסים לפתור כבר שנים ארוכות מדענים, רופאים ומומחים מתחום בריאות האישה. נכון להיום אין תרופת פלא שפשוט מבטלת באחת את כל התסמינים של כאבי מחזור ותסמונת קדם וסתית, אך ישנם בהחלט פתרונות שונים ומגוונים שוודאי יסייעו לנשים שונות. למעשה, במקרים הקלים יותר, שינויים מסוימים באורח החיים עשויים להביא להקלה משמעותית ומהירה.

הרגלי תזונה והתנהגות

שינויים באורח החיים יכולים בהחלט להביא להקלה משמעותית בכאבי מחזור, כאשר לעתים מומלץ דווקא להתחיל לעסוק בפעילות גופנית ובמקרים אחרים חשוב דווקא להקפיד על מנוחה בימים הללו. שינוי ההרגלים הנדרש הוא אינדיווידואלי ומשתנה מאישה לאישה.
נכון, מדובר בתופעה קשה ולא נעימה כלל, אך חשוב לדעת כי העובדה שמישהי סובלת מכאבים בזמן המחזור ואפילו מתסמינים אחרים קשים ככל שיהיו, לא מעידה על כך שהיא סובלת מאנדומטריוזיס.

תזונה

ככלל, הפחתה של רמות הסוכר בגוף מסייעת להורדת העומס המטאבולי על הכבד וניתן לעשות זאת דרך אכילה של מזונות מלאים ועתירי סיבים תזונתיים. כמו כן, מזונות עם ריכוז אומגה 3 גבוה, הם מצוינים להקלה של תהליכים דלקתיים ועל כן בכוחם לסייע גם בכאבי מחזור. עדיף להימנע כמה שיותר מצריכה של שומן טראנס ושומן רווי המשפיעים על האיזון ההורמונלי בגוף ומומלץ לצמצם עד כמה שאפשר צריכה של מזון מן החי. כמו כן כדאי להימנע מצריכת קפאין ושתיית משקאות חריפים.

פעילות גופנית

בחורה מתעמלת
בעבור נשים שאינן מתאמנות באופן שגרתי, כניסה לשגרת אימונים אירובית, שאפילו לא חייבת להיות קשה ומאומצת, עשויה לסייע רבות עם תסמינים קדם וסתיים רגשיים על ידי איזון הורמונלי יציב יותר וגם להקל באופן משמעותי על כאבי המחזור. ישנן נשים שמעדיפות לנוח כמה שיותר בזמן המחזור וזה בסדר. עם זאת, בעבור מי שמתאמנת על בסיס קבוע, מומלץ למצוא את הדרך לשלב אימונים ולשמור על שגרת הכושר הגופני גם בזמן המחזור החודשי.

טיפול בלחץ

במקרים רבים, כאבי המחזור מועצמים במצב נפשי של מתח וחרדה. רגיעה של הנפש תביא במקרים האלו לשיפור משמעותי בכאבי המחזור ולהקלה על כלל התסמינים הקדם וסתיים. ישנן דרכים רבות לטיפול במתח, החל מתרגולי דמיון מודרך, יוגה ומדיטציה, דרך תוספי תזונה טבעיים ועד לעד לטיפולים קוגניטיביים.

הקלה בכאבי מחזור באמצעות משככי כאבים

מרבית הנשים אשר סובלות מכאבי מחזור, בוחרות להשתמש במשככי כאבים (נורופן, אדוויל) וכימיקלים שונים להקלה על הכאב. במקרים הקשים של תסמונת קדם וסתית, מציעים רופאים תרופות מרשם בעלות אפקט אנטי דלקתי שמטרתן לסייע בכאבים קשים. בנוסף, נשים הסובלות משינויים קיצוניים במצבי הרוח מטופלות לפעמים בנוגדי דיכאון וחרדה.
הטיפולים הללו אכן מצליחים לסייע לנשים במקרים מסוימים, אך חשוב לדעת כי הם אינם פותרים את הבעיה מהשורש שלה. בנוסף, תרופות מסוימות הן בעלות תופעות לוואי לא נעימות לעתים, מזיקות לגוף ואף עשויות להיות ממכרות ולגרום לתלות רבה בהן בכל חודש, ועל כן עדיף תמיד לבחור בדרכים טבעיות ובשינוי אורחות החיים לטיפול בבעיה עד כמה שהדבר אפשרי.

טיפול טבעי לכאבי מחזור

חימום או עיסוי

עיסוי בבטן

ההתכווצויות והתנודות השונות ברחם בזמן המחזור הן הסיבות העיקריות לכאבים ולתחושת הכיווץ הלא הנעימה. דרך מצוינת להקל על הכאבים הללו היא באמצעות עיסוי עדין עם שמן של המקום או חימום שלו, שניתן לעשות למשל על ידי הנחה של כרית חימום ישירות על הבטן התחתונה. ההרחבה של כלי הדם באמצעות החימום והעיסוי יאפשר זרימה שוטפת וקלה יותר של הדם ותביא להקלה בכאבים.

הקלה טבעית לכאבים:

הריבוי של טיפולים קונבציונליים בכאבי מחזור מעיד על מורכבות הבעיה ובעיקר על השכיחות הגבוהה שלה. נשים רבות אינן מוצאות מזור בטיפולים הקונבנציונליים המוכרים ורוצות בנוסף להימנע מתלות בכימיקלים מסוכנים ועל כן פונות לשיטות טבעיות, פשוטות ויעילות, שמרכזות את כל הרכיבים החיוניים של תרופות סבתא שסייעו לנשים במשך אלפי שנים. אלון לבן למשל (Quercus Alba) הוא רכיב טבעי בעל תכונות אנטי דלקתיות מעולות, מה שנחוץ במיוחד בהקלה על כאבי מחזור. רגלית הגינה (Portulacca oleracea), עשירה באומגה 3 המונעת גם היא תהליכים דלקתיים ובנוסף עשירה בויטמין A ועוזרת בהסדרה של תהליכי עיכול ובאיזון מינרלי בגוף. ערער (Junipers communis), מסייע בבעיות עיכול שונות, בנפיחות ותורם לתחושה כללית של רגיעה.

ריכוז של רכיבים כאלה בכמוסות טבעיות, יכול לסייע לנשים רבות הסובלות על בסיס קבוע או באופן מזדמן מכאבי מחזור ומתסמינים שונים המופיעים לפני הוסת. שילוב כזה, במיוחד כאשר הוא נעשה יחד עם מרכיבים חיוניים נוספים כמו ויטמין B6 ומגנזיום, מאפשר באופן טבעי הקלה ומניעה של התפתחות תהליכים דלקתיים מצד אחד, ומהצד השני מאפשר תחושת רגיעה כללית והורדה של רמות מתח וחרדה שעולות בעקבות השינויים ההורמונליים. אנו ממליצים על הכמוסה הטבעית QMS אשר הוכיחה את יעילותה בקרב אלפי נשים בישראל ובעולם.

המוצר המסייע ל PMS

 

מקורות:

(1) (2) (3) (4) (5)

 

שאלות נפוצות: כל השיטות להקל על כאבי מחזור

אחת התופעות השכיחות במהלך ההריון היא התכווצויות של הרחם המזכירות כאבי מחזור. לעיתים אותן התכווצויות מלוות בדימום קל שמתפרש בטעות כמחזור. (1)

שינויים באורח החיים כמו שינוי בהרגלי התזונה ופעילות גופנית יכולים להקל על כאבי המחזור. בנוסף, ניתן לפנות לטיפולי רפואה משלימה כמו מדיטציה ויוגה, ולבצע עיסוי וחימום של הבטן להקלה על הכאבים. (2). לצד השיטות האלו, קיימות תרופות להקלה על כאבי המחזור. (3)

ישנם תוספי תזונה המכילים צמחי מרפא כמו אלון לבן, ערער ורגלית הגינה. צמחים אלו מסייעים בהפחתת רמות הדלקת המאפיינים תסמונת קדם וסתית, וכך מפחיתים את כאבי המחזור. (4)

דימום חזק במחזור מלווה לעיתים בכאבי מחזור. לרוב הכאב יהיה בעוצמה גבוהה יותר מכאבי מחזור המופיעים בדימום תקין. (5)

כן, מומלץ לצרוך מאכלים העשירים בויטמין B כמו דגים, ביצים, ירקות, פירות, אגוזים וקטניות, או לחלופין ליטול תוסף תזונה המכיל ויטמין B. ויטמין זה מסייע לכבד להגיע לאיזון הורמונלי וכך מפחית את כאבי המחזור. (2)

10% הנחה כולל כפל מבצעים

הצטרפו עכשיו למועדון הלקוחות של הומאוטריט לאב ותהנו מ 10% הנחה לקנייה הנוכחית, תכנים מותאמים אישית ועוד הפתעות והטבות רבות! מלאו את הפרטים מטה והצטרפו עכשיו, קופון ההנחה יישלח אליכם במייל:

*שימו לב, אם בסיום ההרשמה לא קיבלתם מייל עם קוד הקופון, בדקו גם את תיבת הספאם שלכם. 10% ההנחה הם לשימוש חד פעמי.

10% הנחה כולל כפל מבצעים

הצטרפו עכשיו למועדון הלקוחות של הומאוטריט לאב ותהנו מ 10% הנחה לקנייה הנוכחית, תכנים מותאמים אישית ועוד הפתעות והטבות רבות!

השאירו פרטים ומיד תקבלו קוד קופון לשימוש מיידי:

אתר זה משתמש ב Cookies על מנת לספק לך חווית גלישה טובה יותר. לקבלת מידע מפורט קראו את המדיניות פרטיות שלנו.

אתר זה שומר שבת וחגים

אתר זה הינו שומר שבת וחגים ולכן לא ניתן לבצע בו רכישות כעת.
ניתן להשאיר לנו פרטים בטופס הפניה ואנו נשוב אליכם למידע נוסף והשלמת התהליך כאשר נחזור לפעילות.
עמכם הסליחה

אתר זה שומר שבת וחגים

אתר זה הינו שומר שבת וחגים ולכן לא ניתן לבצע בו רכישות כעת.
אנו נשוב אליכם למידע נוסף והשלמת התהליך כאשר נחזור לפעילות.
עמכם הסליחה

10% הנחה על כל מוצרי הומאוטריט לקנייה ראשונה באתר
בהקלדת קוד קופון:
gift10