אישה שסובלת מחרדה

חרדות

חרדה היא בעיה נפשית נפוצה מאוד בקרב מבוגרים וילדים. אחד מכל ארבעה אנשים בעולם המערבי יסבול מהפרעת חרדה במהלך חייו. חרדה זוהי למעשה תגובה מוגזמת של הגוף למצבים שהאדם מפרש אותם כמסוכנים או מאיימים על אף שלא מדובר בסכנה ממשית. (1) ממש כמו פחד, שהוא מנגנון טבעי של הגוף הנועד להגן עלינו מפני סכנות, גם חרדה מלווה בתחושות פיזיות ורצון להימלט. חרדה יכולה לבוא לידי ביטוי בעוצמות שונות והתסמינים שלה כוללים בין היתר סחרחורות, הזעה, דפיקות לב מואצות, חוסר נוחות, רעד ועוד. החרדה עלולה לגרום לסובלים ממנה להימנע ממצבים מסוימים, ולעיתים רק עצם המחשבה על המצב המאיים מעורר התקף חרדה. לעיתים החרדה מגיעה באופן פתאומי ולעיתים היא מופיעה כאשר האדם נחשף ונפגש עם מושא החרדה. (2) חרדות עלולות לפגוע מאוד באיכות החיים שלנו, לכן חשוב מאוד למצוא דרכים לטפל בהן ולהפחית את החרדות.

פחד או חרדה?

משחר האנושות, בני אדם התמודדו עם פחדים. האדם הקדמון נאלץ לעמוד מול סכנות רבות ואיומים פיזיים, והפחד סייע לו בהתמודדות מול הסכנה. כאשר אדם חווה פחד, הגוף מגיב באמצעות שינויים פיזיולוגיים כגון עלייה בקצב הלב, הזעה, רעד, הגברת פעילות הנשימה וכן התמקדות מוגברת בגורם המאיים. כל אלו מסייעים לאדם לשרוד ולהתגבר על הסכנות. (1)

ההבדל בין פחד לחרדה, הוא שהחרדה היא מעין אזעקת שווא. היא מתעוררת לגבי מצבים מאיימים שאינם ממשיים, נוכח איום עתידי שאנחנו לא מתמודדים מולו כאן ועכשיו. לרוב החרדות מופעלות בשל חשש ממצבים רגשיים שיש בהם קושי רב, כמו אובדן אדם קרוב, גירושין ופרידה, פיטורים ועוד. כאשר החרדה מופיעה בתדירות גבוהה, היא אינה משרתת אותנו כי אם פוגעת בתפקוד היום יומי שלנו, גורמת לנו להישאב למחשבות שליליות ועלולה להוביל לסבל ומצוקה גדולים. (1)

סוגי חרדות

ישנו מגוון רחב של חרדות, ולפניכם כמה מהחרדות הנפוצות ביותר:

הפרעת פאניקה

הפרעת פאניקה היא הפרעה המאופיינת בהתקפי פאניקה חוזרים המלווה בפחד מהתקפים נוספים (מעין פחד מהפחד). ההתקף מלווה בסימנים פיזיולוגיים כמו רעידות, הזעה, בחילות וכאב בחזה. לכל אלו מתלווה החשש מאובדן שליטה, שיגעון ומוות. כתוצאה מהפרעת פאניקה, עלולות להתפתח חרדות אחרות כמו אגורפוביה. זהו פחד ממקומות ציבוריים ופתוחים. האדם הסובל מאגורפוביה עלול להימנע משהייה במקומות כאלו מחשש לעבור התקף פאניקה. (10)

חרדה חברתית

זוהי חרדה ממצבים חברתיים כמו מסיבה, מפגש עם חברים מהעבודה, יציאה לדייט ושיחה טלפונית עם נציג קשרי לקוחות. אנשים הסובלים מחרדה חברתית מנסים ככל יכולתם להימנע ממצב חברתי המעורר בהם חרדה. ישנם כאלו שינסו לצמצם ככל שניתן את הנוכחות שלהם במצבים החברתיים כמו למשל לשבת בצד במסיבה ולא להצטרף למעגל הרוקדים, או לצמצם את החרדה באמצעות מסיחי דעת כמו גלישה בסמארטפון שלהם. (3)

חרדה שמקורה בפוביה ספציפית

זהו פחד מוגזם ומתמשך מסיטואציות או אובייקטים מסוימים. ישנן פוביות רבות כגון: פוביה מטיסות, פוביה מכלבים, פוביה מרופא שיניים, פוביה מחיסון ועוד. הפחד נובע מהחשש שהגורם הנתפס כמאיים ייפגע באדם (למשל שהוא יסבול מכאבים אצל רופא השיניים) או מכך שהאדם יחווה התקף חרדה או תסמין גופני אחר כמו עילפון כאשר ייחשף לאותו גורם. (3)

חרדת פרידה

חרדת פרידה (הידועה גם בשם חרדת נטישה) זהו פחד בלתי רציונלי מפרידה מאנשים הקרובים אלינו ומהתרחקות מהבית. לרוב היא מופיעה לפני פרידה מתוכננת כמו מעבר דירה. חרדת פרידה מלווה בחשש שמא יקרה אסון לבני המשפחה או לחברים שלנו ומסירוב להימצא לבד. אנשים שסובלים מחרדות פרידה עלולים לחוות תסמינים גופניים לפני פרידה, כמו הקאות וכאבי ראש. (3)

חרדה כוללת

חרדה הבאה לידי ביטוי בדאגה וראייה שלילית לגבי מגוון רחב של נושאים שלרוב אין לנו שליטה עליהם, כמו המצב הבטחוני, השפעות נגיף הקורונה, מערכת היחסים הזוגית, העתיד התעסוקתי ועוד. אנשים עם חרדה כוללת נוטים לשוחח בתדירות גבוהה על הנושאים שמהם הם חוששים,  לסבול ממחשבות טורדניות, ומתסמינים שונים שעלולים לפגוע בתפקוד היום יומי כמו עייפות, קשיי ריכוז, נדודי שינה ועצבנות. (3)

הפרעת דחק פוסט טראומטית

זוהי חרדה הנובעת ממצבים טראומטיים כמו תאונות, מלחמה ותקיפה מינית. מרבית האנשים שחווים אירועים כאלו מצליחים להשתחרר מהאירוע ולהשאיר אותו כזיכרון, אך אנשים עם הפרעת דחק פוסט טראומטית סובלים מסימפטומים פוסט טראומטיים מתמשכים כגון פלאשבקים המחזירים אותם לאירוע הטראומטי שחוו, הפרעות בשינה, הימנעות ממחשבות על האירוע הטראומטי או ממצבים, מקומות ואנשים שקשורים לאירוע, קושי להיזכר בטראומה, האשמה עצמית והתנהגות רגזנית ותוקפנית. (9)

הפרעה אובססיבית קומפולסיבית

הפרעה אובססיבית קומפולסיבית הידועה גם בשם הפרעה טורדנות כפייתית, הינה הפרעה נפשית שבמסגרתה אדם מרגיש צורך לבצע טקסים מסוימים באופן כפייתי על מנת להפחית מחשבות טורדניות וחרדות שצפות ועולות שוב ושוב. כך לדוגמה, כאשר אדם סובל מחרדה מלכלוך וזיהומים, הוא ישטוף את ידיו באופן כפייתי. (11)

מדוע החרדות מופיעות בחיינו?

חרדה יכולה להיגרם בשל גורמים סביבתיים שונים כמו אסון טבע, מוות של אדם אהוב, התעללות מינית והתעללות גופנית, ובשל לחץ ומתח קבועים בשל מצב כלכלי, לחץ בעבודה או בזוגיות שגורמים להפרעה במערכת העצבים האוטונומית. בנוסף לכך, חרדות יכולות לנבוע מגורמים רפואיים כמו מתח בעקבות מחלה קשה או כתוצאה מתופעות לוואי של תרופות מסוימות. גם לגנטיקה יש השפעה, ומחקרים מצאו שלאנשים עם מחסור בסרוטונין יש נטייה להתקפי חרדות. שימוש בסמים כמו אמפטמינים או קוקאין עלולים לגרום לחרדות, וכך גם גמילה מסמים כמו הרואין או ויקודין. חוסר חמצן שנובע מתסחיף ריאתי או מחלת ריאות, עלולים אף הם להוביל לחרדות. בנוסף לכך, מחסור מתמשך בוויטמין B ששומר על מערכת העצבים, עלול לגרום להתפתחות חרדה. (4)
חרדה היא מצב טבעי ונפוץ, אך חשוב מאוד לטפל בחרדות על מנת לשפר את איכות החיים.

מהם התסמינים שמעידים על חרדה?

חוששים שאולי אתם סובלים מחרדה? לפניכם כמה תסמינים נפוצים לחרדות:

סימפטומים גופניים של חרדה

כאשר אתם ניצבים מול גורם הנתפס כמאיים או חושבים על אותו גורם, אתם סובלים מאחד או יותר מהסימפטומים הבאים: הזעה, גלי קור או גלי חום, רעד, צמרמורות, סחרחורות, בחילות, כאבי בטן, תחושת מחנק ולחץ בחזה, עלייה בקצב הלב וקוצר נשימה. (5)

סימפטומים התנהגותיים של חרדה

אם אתם נמנעים ממצבים מסוימים כמו למשל מסרבים לעלות על מטוס, ייתכן כי אתם סובלים מחרדת טיסה. ההימנעות מהמצבים האלו יכולה לנבוע בשל החשש להיפגע (שהמטוס יתרסק) או מכך שתחוו התקף חרדה בזמן הטיסה. בנוסף לכך, סימפטומים התנהגותיים עשויים לבוא לידי ביטוי גם בקיפאון, תחושת שיתוק ועילפון. (5)

סימפטומים קוגניטיביים של חרדה

ייתכן כי אתם סובלים מחרדה אם עוברות בראשכם מחשבות שליליות וקטסטרופאליות כמו “אני בחיים לא אצא מזה”, “יקרה אסון גדול”. בנוסף, אתם עלולים להרגיש כאילו אתם משתגעים. (5)

סימפטומים רגשיים של חרדה

מבחינה רגשית, חרדה יכולה לבוא לידי ביטוי בתסמינים רגשיים כמו תחושת חוסר אונים, חוסר ריכוז, בלבול, פחד חזק, לחץ, אי שקט ותחושת קהות חושים. (5)

מתי יודעים שהחרדה מחייבת התייחסות?

כאשר החרדה פוגעת בחיי היום יום שלכם ובתפקוד התקין, חשוב מאוד לא להזניח אותה ולטפל בה בהקדם. לפניכם כמה דרכים לטיפול בחרדות:

טיפול בחרדות בשיטת CBT

טיפול CBT זהו טיפול קוגנטיבי התנהגותי המסייע לטפל באופן מהיר בחרדות. במסגרת הטיפול, המטופל נחשף באופן מבוקר והדרגתי עם המושא מעורר החרדה (כמו למשל כלב) עד אשר הפחד של המטופל נעלם. בנוסף, הוא לומד לתת פרשנות חדשה לתחושות הגוף שמושא החרדה מעורר בו. כמו למשל, שהדופק המואץ נובע מפעילות גופנית שהוא מבצע ולא מכך שהוא עומד לחטוף התקף לב.  (6)

תרופות נוגדות דיכאון

קיימות מגוון תרופות נוגדות דיכאון הניתנות במרשם רופא, שמטרתן להפחית חרדות. תרופות אלו מעלות את רמת הסרוטונין והנוראדרנלין במוח וכך מפחיתות את החרדה. חשוב לדעת כי התרופות עלולות לגרום לתופעות לוואי ויש להתייעץ עם הרופא לגבי השימוש בהן. (7)

תוספי תזונה טבעיים

תוספי תזונה עשויים להפחית את החרדה מהם אתם סובלים מבלי לגרום לתופעות לוואי. כך למשל, תוסף תזונה המכיל ויטמין B מעלה את רמת האנרגיה, מאזן את רמות הסוכר בדם, משפר את מצב הרוח ומסייע למערכת העצבים לתפקד כראוי. כמו כן, תוסף תזונה המכיל מגנזיום מרגיע את השרירים ומשפיע באופן חיובי על מוליכים עצביים במוח. (8)

לסיכום

חרדה היא מצב נפשי שעלול לפגוע מאוד באיכות החיים שלנו. לשמחתנו, קיימות דרכים רבות לטיפול בחרדות כמו תוספי תזונה המסייעים לצמצם את הסימפטומים של החרדה ולהפחית אותה באופן משמעותי. אל תיכנעו לחרדה וטפלו בה. כך תוכלו לחיות חיים בריאים ומאושרים.

מקורות:
(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *