התקרחות אצל נשים

תופעת ההתקרחות הנשית היא נפוצה ושכיחה מאוד. 40 אחוז מהנשים יחוו במהלך חייהן נשירת שיער עד כדי התקרחות, כשהתופעה אצל נשים מתחילה לרוב לאחר גיל 40, אך גם נשים צעירות יותר עלולות לסבול מהתקרחות. במאמר זה נסביר על הסיבות להתקרחות בקרב נשים ונציע שיטות לטיפול בהתקרחות שיעזרו לכן ליהנות משיער מלא ושופע. (1)

מהי התקרחות נשית?

התקרחות נשית Female Pattern Alopecia or Female Pattern Hair Loss –  (FPHL היא מצב שבו חלה ירידה בייצור השיער לצד נשירת שיער, וכתוצאה מכך עלולה להופיע התקרחות. (2). בדרך כלל ההתקרחות אצל נשים באה לידי ביטוי בדלילות מפוזרת, ולרוב נשים אינן סובלות ממפרצים או קרחת מלאה. (1)

שלבים של התקרחות אצל נשים

לפי סולם לודוויג, תהליך אובדן השיער בקרב נשים מאופיין בשלושה שלבים:
השלב הראשון – זהו השלב השכיח ביותר שבו קו השיער הראשון נשמר, אך מרכז הקרקפת דליל יותר.
השלב השני – זהו שלב דומה לשלב הראשון אך הדילול בשיער הוא משמעותי יותר.
השלב השלישי – זהו שלב נדיר מאוד המאופיין בהתקרחות כמעט מלאה.  (2)

הסיבות לבעיה

גנטיקה

לרוב תופעת ההתקרחות הנשית נובעת בשל רגישות גנטית להורמון ה-DHT המוביל להתקרחות. רגישות זו יכולה להגיע בתורשה מהאבא, מהאמא ואף לדלג דורות. (1)

שינויים הורמונליים

שינויים הורמונליים הנובעים מהריון ולידה או בשל גיל המעבר, הם גורם נוסף להתקרחות אצל נשים. מחקר שבחן 109 נשים שסבלו מנשירת שיער, מצא כי 67% מהנשים התמודדו עם שינויים הורמונליים. (2)

מתח נפשי

מתח נפשי הנובע ממשברים כמו פיטורים, גירושין, מעבר מגורים או אובדן של אדם קרוב, עלול להוביל לנשירה של השיער ולהתקרחות. (4)

אלופציה אראטה

סיבה נדירה הגורמת להתקרחות היא מחלה הנקראת אלופציה אראטה. זוהי מחלה אוטו-אימונית שבה הגוף מזהה את השיער כפולש זר ותאי מערכת החיסון תוקפים את זקיקי השיער וגורמים להתקרחות. (1)

הליקובקטר פילורי

הליקובקטר פילורי פוגע ביכולת של הגוף לספוג ברזל ומינרלים דרך הקיבה. עקב זאת אתם עלולים לחוות נשירת שיער.

בנוסף, קיימים מחקרים רבים שגילו את הקשר בין אלופציה אראטה (מחלה המשויכת בספרות הרפואית לקבוצת המחלות האוטואימוניות שבהן המערכת החיסונית של הגוף תוקפת את עצמה ומתבטאת באובדן הדרגתי של השיער) להליקובטר פילורי. (7)(8)

דיאטה חריפה

תזונה לקויה שיש בה מחסור בויטמינים ומינרלים כמו ויטמינים מקבוצת B, אומגה 3, ביוטין וברזל, יכולה אף היא להשפיע על צמיחת השיער ולהוביל לנשירה. (5)

מזג אוויר

מזג האוויר משפיע גם הוא על צמיחת השיער. בתקופת הסתיו ישנה הפרשה גדולה יותר של ההורמון הגברי טסטוסטרון וכתוצאה מכך עלולה להופיע נשירה. (2)

תופעות לוואי של תרופות

טיפולים כימותרפיים, תרופות ללחץ דם גבוה, תרופות לדלקת פרקים ותרופות נגד דיכאון עלולות להוביל לתופעות לוואי של נשירת שיער והתקרחות. (4)

תרופות

מי נמצאת ב”קבוצת סיכון” להתקרחות?

תופעת ההתקרחות הנשית נפוצה בעיקר בקרב נשים שיש להן רגישות גנטית להורמון שנקרא דהידרוטסטוסטרון (DHT) – נגזרת של ההורמון הגברי הנקרא טסטוסטרון. (1) כשההורמון הגברי שנמצא אצל הנשים בכמות נמוכה, בא במגע עם האנזים  5 אלפא רדוקטז מתפתח בגופן ההורמון DHT. אז מערכת החיסון מזהה את ההורמון כגורם עוין, תוקפת אותו וכתוצאה מכך מתפתחת דלקת בזקיקי השיער שמובילה לנשירה ולהתקרחות. (3)

טיפול בהתקרחות נשית

תכשירים רפואיים

נשים הסובלות מהתקרחות יכולות לנסות תכשיר רפואי נגד התקרחות כמו מינוקסי בריכוז של 2 אחוזים. זוהי תמיסה אותה יש למרוח על הקרקפת והיא אמורה להצמיח את השיער באזורים הדלילים. (1)(אם זו תרופה, אז יש לציין מפורשות כי היישום לאחר התייעצות עם רופא ובהתאם למינון שיקבע על ידו וכד’).

תזונה נכונה

חשוב מאוד לצרוך מזונות עשירים בברזל כמו עלים ירוקים, דגנים מלאים, אגוזים, זרעים, פירות יבשים ובשר (1), זאת לצד צריכה של מזונות העשירים באומגה 3 כמו דגי מקרל וסלמון, וכן מומלץ לאכול ביצים, גבינות, חלב, פטריות ודגני בוקר שיש בהם ויטמינים רבים המחזקים את שורשי השיער ומסייעים לעצירת הנשירה.
 (5)

תזונה נכונה

תוספי תזונה

שינוי התפריט הוא לא תמיד ריאלי ואפשרי. לכן, ניתן לצרוך את הויטמינים והמינרלים באמצעות תוספי תזונה. כך לדוגמה, תוסף התזונה HR Growth משלב צמחי מרפא, ויטמינים, ומינרלים המסייעים בחיזוק שורשי השיער ומעודדים את פעילות תאי הגזע שאחראים על צמיחת השיער (6). כמו כן, ניתן לצרוך תוספים לאיזון רמות חיידק ההליקובקטר בקיבה (כמו התוסף המומלץ Helico bacstop) במידה והוא הגורם לבעיה.

שינוי הרגלי טיפוח השיער

מומלץ להמעיט בשימוש במחליקי שיער המחלישים את שורש השיערה. במקום זאת, עדיף לייבש את השיער עם מגבת או לתת לו להתייבש באופן טבעי. בנוסף, אם החלטתן לצבוע את השיער עשו זאת רק אצל מעצב שיער מקצועי ומנוסה העושה שימוש בחומרים המאושרים על ידי משרד הבריאות. (5)

לסיכום

התקרחות היא תופעה לא נעימה שעלולה לפגוע בביטחון העצמי. באמצעות טיפול נכון הכולל, למשל ,נטילת תוספי תזונה, ניתן לעצור את הנשירה ולסייע במניעת ההתקרחות.