היפראקטיביות

הילד שלכם חסר מנוחה ולא מסוגל לשבת בשקט לאורך זמן? ייתכן כי הוא סובל מהיפראקטיביות. היפראקטיביות (Hyperactivity) זוהי התנהגות המאופיינת בין היתר באי שקט, מרץ מוגבר, פטפטנות מוגזמת וקושי לשבת במקום. (1) היפראקטיביות עשויה להופיע כחלק מהפרעת קשב וריכוז ממנה סובלים 8 אחוז מהילדים בני 6-12 בישראל. (2) לעיתים היפראקטיביות מלווה גם בהתנהגות אימפולסיבית המוגדרת כחוסר סבלנות וקושי בדחיית סיפוקים. (1) היפראקטיביות עלולה להוביל לבעיות בתפקוד היום יומי ולפגוע בבריאות הנפשית והגופנית, ולכן חשוב מאוד לאבחן אותה בזמן ולטפל בה. (3) והנה ספוילר משמעותי – אפשר לעשות זאת גם באופן טבעי וללא ריטלין!

תסמיני היפראקטיביות אצל ילדים ובני נוער

ישנם כמה תסמינים העשויים להצביע על כך שילדכם סובל מהיפראקטיביות:

 • הילד מתקשה לשחק בשקט
 • הילד מתקשה לשבת בשקט כאשר מבקשים ממנו
 • לעיתים קרובות הילד קוטע את דברי האחר
 • הילד מפטפט באופן מוגזם
 • הילד עונה לשאלות עוד לפני שהן הושלמו
 • הילד מטפס או רץ לעיתים קרובות בסיטואציות שאינן הולמות התנהגות זו
 • הילד מתקשה להמתין לתור שלו (3)
 • הילד נוהג לתופף לעיתים קרובות באצבעות הידיים
 • הילד נוהג לנדנד את רגליו כאשר הוא יושב (7)

היפראקטיביות כחלק מהפרעת קשב וריכוז

היפראקטיביות עשויה להיות חלק מהפרעת קשב וריכוז (ADHD). במקרים בהם התנהגות היפראקטיבית מופיעה במסגרת הפרעת קשב וריכוז, ניתן להבחין שהילד מתקשה לבצע משימות ארוכות, נוטה להסחות דעת, נטייה לשכחנות, התנהגות מפוזרת, שינויים במצב רוח והתפרצויות זעם. חשוב מאוד לעבור אבחון על מנת לגלות האם הילד סובל מהיפראקטיביות לבדה או מהיפראקטיביות שהיא חלק מהפרעת קשב וריכוז. (1)

אבחון היפראקטיביות

אבחון היפראקטיביות מתבצע על ידי רופא מומחה להיפראקטיביות והפרעות קשב וריכוז. המומחה יראיין את הגורמים המעורבים בחייו של הילד כמו ההורים, המורים, חברים קרובים, אחים, יועצי בית הספר וכל גורם מטפל אחר לגבי ההתנהגות של הילד. בהתאם לתשובות, הוא יבחן האם ההתנהגות של הילד מתאימה לתסמינים של היפראקטיביות. על מנת להכריע האם הילד אכן סובל מהיפראקטיביות, עליו להפגין לפחות שישה תסמינים. בנוסף, המומחה יקבע שהילד סובל מהיפראקטיביות כל עוד התסמינים החלו להופיע לפני גיל 12 ונמשכו לפחות חצי שנה, ויבדוק האם התסמינים אינם חלק משלב התפתחותי או הפרעה בהתפתחות, שהם מופיעים במסגרות שונות כמו בבית ובבית הספר, ושהם גורמים לקשיים בתפקוד היומיומי ומשפיעים על המצב החברתי והלימודי.

בנוסף לכך, הרופא עשוי לערוך בדיקות גופניות לילד על מנת לשלול גורמים אחרים אפשריים להופעתם של התסמינים.

לאחר עריכת בדיקות וראיונות, הרופא המומחה יוכל לקבוע האם הילד סובל מהיפראקטיביות או משילוב של היפראקטיביות עם הפרעת קשב וריכוז. (3)

ילדה קופצת

טיפול בהיפראקטיביות

אין פתרון קסם שמעלים את הפרעת היפראקטיביות, אך ישנם מגוון טיפולים שיכולים לעזור לילד להתמודד בקלות רבה יותר עם התסמינים ולשפר את איכות חייו ואת החיים של משפחתו והסובבים אותו:

 • טיפול תרופתי – ישנן תרופות רבות כגון ריטלין המסייעות לשלוט בהתנהגות היפראקטיבית. חשוב מאוד לבחון כיצד הילד מגיב לאותן תרופות שעלולות לגרום לתופעות לוואי המשתנות מאדם לאדם. (8) פה נעצור לציין שישנו מוצר טבעי שכדאי להכיר: ADHDONE.
 • תוספי תזונה – נטילת תוספי תזונה המכילים רכיבים כמו ויטמין B12, ברזל, אבץ, אומגה 3, אומגה 6, חומצת האמינו L-ACETYL CARNITINE וצמחי מרפא יכולים להקל על תסמיני היפראקטיביות. (9)
 • הדרכת מורים– זהו טיפול המערב את ההורים ומלמד אותם כיצד להציב מטרות בפני הילד ולתגמל אותו על הגשמת המטרות. כמו למשל – פרס על הכנת שיעורי בית. (8)
 • סיוע בבית הספר – בית הספר הוא מקום משמעותי עבור ילדכם, לכן חשוב מאוד לערב את הצוות החינוכי שיסייע לילד שלכם להתמודד עם בהיפראקטיביות ולהגיע להישגים למרות ההפרעה. מומלץ להיות בקשר קבוע עם צוות המורים ולשוחח עם יועצת בית הספר, לוודא שהילד מקבל את ההקלות בלימודים שהוא זכאי להן, ולבדוק שהצוות החינוכי מקדיש לילד את תשומת לב לה הוא זקוק.
 • טיפול פסיכולוגי – גורם מקצועי כמו פסיכולוג או יועץ יוכל לסייע לילד לשפר את התנהגותו ולארגן מחדש את תהליכי החשיבה שלו באמצעות מתן כלים שונים. בנוסף, טיפול פסיכולוגי יסייע לילד להתמודד עם המצוקה הנפשית שהוא עלול לחוות. (1)
 • ריפוי בעיסוק – ניתן לספק לילד מגוון רחב של טיפולים בתחום הריפוי בעיסוק שיכולים לשפר את התנהגותו כמו טיפול באמצעות בעלי חיים, טיפול בתנועה, מדיטציות וטיפול באמנויות. (1)
 • פעילות גופנית – מומלץ לאפשר לילדים להיות פעילים מבחינה גופנית על מנת להוציא אנרגיות. אפשר לרשום את הילד לחוג כדורגל או כדורסל, לעודד אותו לרכוב על אופניים או לצאת לטיולי הליכה בטבע. (10)

לסיכום, חשוב מאוד להתייעץ עם גורמים מקצועיים על מנת לסייע לילד להתמודד בהצלחה עם היפראקטיביות. זכרו שילדים הסובלים מהיפראקטיביות יכולים לחיות חיים מאושרים ובריאים כל עוד יקבלו את הכלים המתאימים ואת הטיפול הנכון.

מקורות: (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10)

שאלות נפוצות: היפראקטיביות

ישנם כמה תסמינים להיפראקטיביות כמו קושי לשחק בשקט, קושי של הילד להמתין לתורו ופעלתנות יתר הבאה לידי ביטוי למשל בריצה וטיפוס בסיטואציות שאינן הולמות. אם אתם חושדים כי הילד שלכם סובל מהיפראקטיביות יש לגשת לאבחון אצל מומחה. (3)

תלמידים הסובלים מהיפראקטיביות, זכאים לקבל הקלות שונות בלימודים כמו למשל הקראת שאלות המבחן, הארכת זמן הבחינה, שימוש בדף נוסחאות מורחב במתמטיקה ועוד. (4)

הפרעת היפראקטיביות אינה מונעת להתקבל למרבית התפקידים בצה״ל, למעט תפקידים המצריכים ישיבה ממושכת מול מחשב כמו תצפיתן, ותפקידי טיסה וצלילה. כאשר הילד מגיע לצו הראשון חשוב מאוד שידווח על כך שהוא מאובחן כהיפראקטיבי ויגיע עם אישורים המוכיחים זאת. (5)

כן, מלבד בטיפול בריטלין ישנן מגוון אפשרויות טיפול אחרות המסייעות בהתמודדות עם היפראקטיביות כמו תוספי תזונה, טיפול התנהגותי, ריפוי בעיסוק, פעילות גופנית וטיפול פסיכולוגי. (6)

המלאי אזל

תכולה

30

שקיות

אופן טיפול

שקית

אחת ביום

adhdone

מארז יחיד

200

10% הנחה כולל כפל מבצעים

הצטרפו עכשיו למועדון הלקוחות של הומאוטריט לאב ותהנו מ 10% הנחה לקנייה הנוכחית, תכנים מותאמים אישית ועוד הפתעות והטבות רבות! מלאו את הפרטים מטה והצטרפו עכשיו, קופון ההנחה יישלח אליכם במייל:

*שימו לב, אם בסיום ההרשמה לא קיבלתם מייל עם קוד הקופון, בדקו גם את תיבת הספאם שלכם. 10% ההנחה הם לשימוש חד פעמי.

10% הנחה כולל כפל מבצעים

הצטרפו עכשיו למועדון הלקוחות של הומאוטריט לאב ותהנו מ 10% הנחה לקנייה הנוכחית, תכנים מותאמים אישית ועוד הפתעות והטבות רבות!

השאירו פרטים ומיד תקבלו קוד קופון לשימוש מיידי:

אתר זה משתמש ב Cookies על מנת לספק לך חווית גלישה טובה יותר. לקבלת מידע מפורט קראו את המדיניות פרטיות שלנו.

אתר זה שומר שבת וחגים

אתר זה הינו שומר שבת וחגים ולכן לא ניתן לבצע בו רכישות כעת.
ניתן להשאיר לנו פרטים בטופס הפניה ואנו נשוב אליכם למידע נוסף והשלמת התהליך כאשר נחזור לפעילות.
עמכם הסליחה

אתר זה שומר שבת וחגים

אתר זה הינו שומר שבת וחגים ולכן לא ניתן לבצע בו רכישות כעת.
אנו נשוב אליכם למידע נוסף והשלמת התהליך כאשר נחזור לפעילות.
עמכם הסליחה

10% הנחה על כל מוצרי הומאוטריט לקנייה ראשונה באתר
בהקלדת קוד קופון:
gift10