גיל המעבר

מנופאוזה – גיל המעבר אצל נשים

גיל המעבר הוא תקופה בחייה של אישה שבה נפסק המחזור החודשי שלה. בגיל המעבר, הנקרא גם מנופאוזה (ביוונית מנו – חודש, פאוזה – הפסקה) תמה תקופת הפוריות של האישה. בעקבות הפסקת פעילות השחלה, ישנה ירידה חדה בהורמונים והאישה נאלצת להתמודד עם תסמינים ותופעות שונות. גיל המעבר מתחיל כאשר המחזור החודשי של האישה נפסק. בישראל, הפסקת הווסת מתרחשת בין גיל 45 ל-54. ישנם גורמים שונים שעשויים להקדים את גיל המעבר כמו אנורקסיה, עישון, משקל נמוך בלידה ומחלות אוטואימוניות (מחלות שבהן תאי מערכת החיסון פוגעים בתאי הגוף הבריאים).

שלבי המנופאוזה

שלב הפרה-מנופאוזה– זהו שלב המתרחש כאשר עדיין קיים ביוץ, אך המחזור אינו סדיר והוא יכול להופיע בתדירות גבוהה או נמוכה יותר. הגורם לשלב זה הוא ירידה בכמות האסטרוגן אותן מייצרות השחלות וכן ירידה בייצור הורמון פרוגסטרון.

שלב המנופאוזה– במהלך שלב זה חלה ירידה בייצור והפרשת ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון. המחזור נפסק למשך לפחות 12 חודשים ברציפות, אין ביוץ והאישה אינה פוריה ולא יכולה יותר להרות.

שלב הפוסט מנופאוזה– שלב המתרחש שנה לאחר שהווסת הופסקה. לחלק מהנשים בשלב זה ישנה התגברות של תסמיני גיל המעבר בעוד שאצל נשים אחרות ייפסקו התסמינים.

תופעות גיל המעבר

תסמיני גיל המעבר בטווח הקצר

בקרב 80 אחוז מהנשים יופיעו גלי חום המלווים בהזעה מוגברת. תסמינים נוספים שיופיעו בטווח הקצר בגיל המעבר הם עלייה במשקל, הפרעות בשינה, דימומים ויובש בנרתיק, ירידה בחשק המיני, דיכאון, עצבנות, דלקת בדרכי השתן ודופק מואץ.

תסמיני גיל המעבר בטווח הארוך

לאחר שהמחזור הנשי נפסק, נשים בגיל המעבר עלולות לסבול מדלקות בנרתיק ודלקות בדרכי השתן. בנוסף, יש להן סיכוי רב יותר לחלות במחלות לב וכלי דם ובמחלת אוסטיאופורוזיס – מחלה כרונית המאופיינת בירידה במסה ובאיכות העצם.

מיתון וטיפול בתופעות גיל המעבר

טיפולים טבעיים בתופעת גיל המעבר

ישנם מגוון של טיפולים ממקור צמחי שאינם מכילים הורמונים ומיועדים לטפל בתסמינים השונים של גיל המעבר. כך לדוגמה, ניתן לצרוך תכשיר צמחי בשם מנו-פמינין שהרכיב העיקרי שבו הוא סקוטלריה. רכיב זה ידוע בהשפעה המרגיעה שלו על השרירים, על מחזור השינה ועל מצב הרוח. התכשיר מסייע להקלה בתסמינים של גיל המעבר כגון גלי חום, דיכאון, הפרעות שינה, דימומים מהנרתיק, שינויים במצב הרוח וירידה בחשק המיני.

טיפולים תרופתיים הורמונליים ונוגדי דיכאון

ניתן לגשת לרופא ולקבל מרשם לטיפול הורמונלי המקל על תסמיני גיל המעבר. הטיפול מספק את ההורמונים שאינם מיוצרים בגוף האישה בעת גיל המעבר – ההורומון אסטרוגן וההורמון פרוגסטרון. בנוסף לכך, חלק מהרופאים רושמים למטופלות תרופות אנטי דיכאוניות מקבוצת ה-SSRI. תרופות אלו מחקות את פעילותו של האסטרוגן בחלק מרקמות הגוף ובמקביל הן סותרות את פעילות האסטרוגן באזורים שבהם פעילות האסטרוגן אינה רצויה.

שמירה על אורח חיים בריא

בכל גיל ובעיקר בגיל המעבר, חשוב לשמור על אורח חיים בריא. מומלץ לבצע פעילות גופנית קבועה המפחיתה את התסמינים השונים של גיל המעבר כמו חרדה ודיכאון. בנוסף לכך, יש להקפיד על תזונה מאוזנת עשירה בויטמינים, בחלבונים ובסיבים תזונתיים, וכוללת פירות וירקות, דגים, קטניות, דגנים מלאים ומוצרי סויה. כמו כן, חשוב להפחית צריכה של מזונות עשירים בשומן רווי, נתרן, כולסטרול ולהגביל את צריכת האלכוהול למשקה אחד ביום.