גזים בבטן

המדריך המלא לסובלים מגזים בבטן

זה אולי לא נושא שנעים לדבר עליו יותר מדי וכנראה שזה לא משהו שנעלה סביב שולחן השבת, אבל האמת היא שכולנו סובלים מגזים, תופעה טבעית ורגילה למדי שרובנו מכנים בדרך כלל בשמות קצת יותר יצירתיים והיתוליים. כך או כך, על אף שזוהי לא תופעה מסוכנת, היא בהחלט עשויה לגרום לאי נוחות, כאבי בטן ולתחושת נפיחות, ומי שסובל ממנה בתדירות גבוהה ומבלה עם אנשים אחרים, בהחלט עשוי גם לחוש מבוכה בכל פעם שזה קורה. על כן חשוב לדעת שיש בהחלט דרכים לצמצם את התופעה למינימום, אבל קודם כל חשוב להבין ממה היא נובעת. בואו נדבר על זה קצת ואחר כך נסביר על פתרונות אפשריים ומה הקשר של פחם לכל הנושא.

ממה נוצרים גזים בבטן?

בליעת אוויר

האדם הממוצע בולע בין ליטר אחד לשלושה ליטר אוויר מדי יום (1). למעשה, עם כל בליעה של מזון אנו בולעים באופן תקני בין 20-60 סמ”ק של אוויר (2) וזוהי בעצם הסיבה העיקרית להיווצרות של גזים בגוף. רוב הגזים הנוצרים באופן הזה הם נטולי ריח.

פעפוע של גזים דרך הדם

במערכת הדם שלנו נוצרים גזים באופן קבוע המשתחררים אל חלל הגוף ויוצאים החוצה גם הם בצורת נפיחות (2).

פירוק מזון לא מעוכל על ידי חיידקים

עוד סיבה נפוצה למדי להיווצרות הגזים היא אכילת מזון שלא מתפרק בשלמותו בקיבה. בשלב הזה מיליארדי החיידקים שקיימים אצלנו בקיבה מפרקים בעצמם את המזון מה שמביא לשחרור של גזים שונים כמו מתאן ופחמן דו חמצני, שלרוב גם מכילים גופרית שהיא זו שאחראית על הריחות על הלא נעימים (2).

גזים בבטן כתוצאה מקשיי עיכול

דרכי הטיפול בגזים לאחר שהבנו את מקור הבעיה

שינוי הרגלי אכילה

ראשית כל לגבי בליעת האוויר – מדובר במשהו שאין יותר מדי לעשות איתו, אך ממילא לא מדובר בגזים שגורמים לאי נוחות ומלווים בריחות רעים. מזון שמפורק על ידי חיידקים לעומת זאת גורםלגזים מהסוג הזה. על מנת להפחית אותם בראש ובראשונה יש לשנות את הרכב התזונה ולהפחית במזון המעודד היווצרות גזים כמו סוגים שונים ירקות ופירות, חיטה מלאה ומוצרי חלב (3), דבש, מניטול, קטניות ועוד (2). עם זאת חשוב לדעת שזה הרבה פעמים עניין אינדיבידואלי ומזון שמעודד היווצרות גזים אצל אחד לא בהכרח יעשה זאת אצל אחר. על כן, יש לעבוד בשיטת ניסוי וטעייה.

שימוש בתוספי תזונה

בנוסף, אם הבעיה נובעת מקשיי עיכול, ניתן בהחלט להיעזר בתוספי תזונה טבעיים שעשויים לצרכי טיפול בגזים. כך למשל, עולש – צמח הנמצא בתוספי תזונה הוא בעל סגולות בריאותיות רבות בכל מה שקשור למערכת העיכול והוא מקל על בעיות מעיים, ריפלוקס, קלקולי קיבה וצרבות. דוגמה נוספת לרכיבים שיכולים לסייע ונמצאים בתוספי תזונה טבעיים היא חיידקים פרוביוטיים ידידותיים שמקלים על מערכת העיכול ומחזקים את מערכת החיסון בו זמנית. כמו כן, תוספים המכילים פחם יעזרו לספוח אליהם גזים מיותרים ויקלו על התופעה. מוצר המכיל רכיבים כדוגמת אלו וצמחי מרפא נוספים, בהחלט עשוי להביא להקלה (3)

בקרו בשירותים

לבסוף, טיפ חשוב שבהחלט יכול לעזור הוא לבקר בתדירות גבוהה יותר בשירותים. כאשר אתם מרגישים שעליכם להתפנות ולא עושים זאת בזמן, אתם בעצם מעודדים את ייצור הגזים בגוף שלכם וזה באופן כללי משהו פחות בריא ומומלץ.

שירותים

לסיכום

היווצרות גזים ושחרורם מהגוף דרך מערכת העיכול זה דבר טבעי ורגיל לחלוטין וזה משהו שכולם חווים אותו. עם זאת, כאשר זה קורה על בסיס קבוע ובמיוחד כאשר אנו נמצאים בחברת אנשים, זה יכול להיות לא נעים בכלל, לגרום לכאבים ואי נוחות ובעיקר למבוכה לא קטנה. למרבה המזל, ניתן בהחלט להקל על התופעה בעזרת שינוי בהרגלי התזונה והסתייעות בתוספי תזונה מתאימים. אם אתם חווים אי נוחות בלתי נסבלת או גזים בתכיפות גבוהה חשוב להיוועץ ברופא שלכם ולשלול כי לא מדובר בתסמין של בעיה חמורה יותר.

מקורות

(1) (2) (3)