אלופציה אראטה

אם הגעתם למאמר זה, כנראה שגם אתם סובלים ממחלת האלופציה (או בשמה המלא אלופציה אראטה), הגורמת להתקרחות ונשירת השיער. מוטרדים מהמצב? תוכלו להתנחם בכך שאתם ממש לא לבד – אלופציה נפוצה בקרב 2 אחוז מהאוכלוסיה, גברים ונשים כאחד. (1) היא יכולה להופיע בכל גיל, אבל בדרך כלל היא מופיעה לפני גיל 20. (2)המחלה אינה כואבת או מסוכנת, אבל ההתקרחות עלולה לגרום למצוקה נפשית. (1) השיער מסמל יופי והוא כמו כרטיס הביקור שלנו, ולכן ההתקרחות עלולה לגרום לפגיעה בביטחון העצמי שלנו. אז איך מטפלים באלופציה ומעודדים את צמיחת השיער בחזרה? התשובה במאמר הבא (בתוספת תמונות שימחישו את המצב).

התקרחות בשיער בעקבות אלופציה אראטה

מה זה אלופציה אראטה?

אלופציה אראטה היא מחלה שבה תאי מערכת החיסון תוקפים בטעות ובפתאומיות את זקיקי השיערות וכך נגרמת נשירה. בדרך כלל הנשירה מופיעה כקרחות קטנות באזור הקרקפת, אבל היא יכולה להיות בכל מקום שבו צומח שיער כמו זקן, גבות וריסים. יש מקרים נדירים של המחלה: אלופציה אראטה טוטליס היא מחלה שבה כל השיער נושר מהקרקפת, ואלופציה אראטה אוניברסליס היא מחלה שבה כל שיער הגוף נושר, כולל הגבות, הזקן והריסים. מלחיץ. (1)

מה הן קבוצות הסיכון למחלת האלופציה?

אלופציה תוקפת גם אנשים בריאים, אך מי שנמצא בסיכון מוגבר לחלות בה הם אנשים שסובלים ממחלות של מערכת החיסון כמו מחלת מעי דלקתית, מחלות של בלוטת התריס, מחלת ויטיליגו, אנשים שסובלים מאלרגיות, ואנשים שיש להם היסטוריה משפחתית של אלופציה אראטה. (1)

הסימפטומים של אלופציה

קרחות בראש

אלופציה אראטה לרוב באה לידי ביטוי בקרחת קטנה ומתוחמת בראש. כאשר ישנה קרחת מלאה בכל הראש, זהו סימפטום לאלופציה טוטליס. בדרך כלל הנשירה היא רק של שיער עם פיגמנט בעוד ששיער לבן אינו נושר. לעיתים רחוקות הנשירה עלולה להיות מלווה בכאב, שריפה או עקצוץ והעור בקרקפת יהיה אדמומי. (2)

התקרחות בשיער - תסמין לאלופציה

קרחות בזקן

אלופציה אראטה יכולה לגרום גם להתקרחות באזור הזקן. נשירת השיער מאזור הזקן תתבטא בקרחות קטנות ועגולות. (9)

האם זה בלתי הפיך?

בהמשך המאמר נרחיב על דרכי טיפול, אבל כדאי לדעת שבקרב 80 אחוז מהחולים, אלופציה צפויה לחלוף בתוך שנה. הצרה היא שאלופציה עלולה לחזור במהלך השנים, וקשה למנוע את החמרתה. (2) לכן, חשוב מאוד לטפל בה בהקדם ובכך להינות מצמיחת שיער בריאה ותקינה.

הגורמים להופעת אלופציה

השפעת הגנטיקה

בדרך כלל הגורם למחלה הוא גנטיקה. אם יש לכם קרובי משפחה שחלו באלופציה, אז יש לכם סיכוי גבוה יותר לחלות במחלה (בשיעור של 20 אחוז). ישנה טענה לפיה לחץ נפשי גורם לאלופציה, אבל לא נמצאו מחקרים שמאשרים זאת בוודאות. (2). מה שכן אפשר להסכים איתו, זה שהמחלה היא זאת שעלולה לגרום למתח נפשי (זה מה שנקרא פרדוקס הביצה והתרנגולת).

אבחון אלופציה אראטה

מי שמאבחן את מחלת אלופציה אראטה הוא רופא עור. במסגרת האבחון, הרופא יבחן את אזור ההקרחה ויוודא שלא מדובר במחלת עור אחרת כמו גזזת או סבוריאה. הרופא עשוי גם לערוך בדיקת ציפורניים, זאת משום שאצל חולי אלופציה ניתן לראות כתמים לבנים ושקעים מחוספסים בציפורניים והן לעיתים גם מחוספסות. (1)

הקשר בין אלופציה ומחלות נוספות

אלופציה אנדרוגנית

אחד מסוגי ההתקרחות הנפוץ בעולם מכונה “אלופציה אנדרוגנית”, האחראית על 95 אחוז ממקרי ההתקרחות בקרב גברים ועל מקרים רבים של התקרחות בקרב נשים. הגורם העיקרי לאלופציה אנדורגנית הוא תורשה. (10)

גבר שסובל מאלופציה אראטה

כיצד ביטוח לאומי מתייחס לחולי אלופציה?

ביטוח לאומי מעניק זכויות שונות לחולי אלופציה. מי שסובל מבעיות נפשיות כתוצאה מהמחלה זכאי לקבל טיפול ואבחון מפסיכולוגים רפואיים או שיקומיים העובדים בקופות החולים. חולים המקבלים תרופות לאלופציה שנמצאות בסל הבריאות במשך חצי שנה ברציפות, נחשבים לחולים כרוניים וזכאים לשלם על התרופות רק עד התקרה החודשית שנקבעה לפי משרד הבריאות. חולי אלופציה טוטליס וחולי אלופציה אוניברסליס זכאים לקבל החזר על רכישת פאה עד לסכום 4,800 שקלים מדי שנתיים, ומחלת אלופציה אוניברסליס מקנה 20 אחוז נכות רפואית. (11)

הטיפול באלופציה

תוספי תזונה שעשויים לעזור במקרי אלופציה

אחת הדרכים להילחם באלופציה היא באמצעות נטילת תוספי תזונה המכילים ויטמינים אשר מעודדים צמיחת שיער, כמו למשל קבוצות ויטמין B וחומצת פנטותונית לשיער (הנקראת גם ויטמין B5) שנמצאו כמשפיעים לטובה על מראה השיער. (3) גם מחסור במינרלים כמו מגנזיום, אשלגן, סידן, זרחן, אבץ ונתרן עלולים לגרום לפגיעה בבריאות השיער, ולכן חשוב לצרוך את המינרלים האלו. (4) תוכלו למצוא את הויטמינים והמינרלים האלו בתוסף התזונה HR Growth, המכיל גם את צמח המרפא ארכובית סינית בו משתמשים בסין כבר אלפי שנים למניעת נשירת השיער וחיזוק השיער. (5)

מריחת משחות

ישנן מגוון משחות שניתן למרוח באזור הקרחות כדי לעודד את צמיחת השיער מחדש. כך לדוגמה, תוכלו למרוח משחת אנטרלין. אנטרלין הוא חומר דומה לזפת (כן, כמו שיש בים) אותו יש למרוח

פעם ביום ולשטוף את החומר לאחר חצי שעה. המשחה עשויה לגרום לצמיחה מחודשת של השיער לאחר 8-12 שבועות, אך חשוב לדעת כי ישנן תופעות לוואי למשחת אנטרלין כמו גירוי בעור ושינוי צבע השיער באופן זמני לגוון חום. לאחר השימוש חשוב להקפיד לשטוף היטב את המשחה מהידיים ולהימנע ממגע עם העיניים. (6) משחה נוספת שאמורה לעזור לכם להיפטר מאלופציה היא מינוקסידיל (מינוקסי). יש למרוח אותה פעמיים ביום על אזור הקרחות, והיא עלולה לגרום לתופעות לוואי המשתנות ממטופל למטופל כמו גירוי בקרקפת ופריחה קלה. (8)

הזרקת קורטיזון

טיפול נוסף לאלופציה היא הזרקת קורטיזון לאזורי הקרחות. הטיפול לא מונע הופעה של קרחות חדשות אלא אמור לעודד את צמיחת זקיקי השיער. הזריקה מתבצעת באמצעות מכשיר הנקרא דרמוג׳ט שהוא מזרק ללא מחט הפועל באמצעות לחץ אוויר. החיסרון של הטיפול הוא שמדובר בתהליך ארוך – צריך להגיע פעם בחודש לטיפול כדי לראות תוצאות. ביום הטיפול יש לבוא עם ראש חפוף ללא קרם או ג׳ל לשיער, ואסור לחפוף את השיער במשך 24 שעות לאחר ההזרקה. ישנן תופעות לוואי להזרקת קורטיזון כמו כאב ודימום מקומי. בנוסף, עלול להופיע שקע באזור ההזרקה. (7)

טיפול אימוני מקומי

דרך נוספת לטפל באלופציה אראטה היא באמצעות טיפול אימוני מקומי. זהו טיפול שבמסגרתו גורמים לתגובה אלרגית בעור על ידי שימוש בכימיקלים שונים כמו SADBE, דיפנציפרון ודיניטרוכלורובנזן. לאחר חצי שנה של טיפול, 40 אחוז מהמטופלים צפויים להצמיח שיער מהקרקפת. החיסרון של הטיפול הוא שהוא גורם לפריחה מגרדת בראש שעלולה להוות מטרד של ממש בעיקר במזג אוויר חם. (12)

לסיכום

אלופציה אראטה היא מחלה העלולה לפגוע מאוד בביטחון העצמי של הסובלים ממנה ולהפריע לאיכות החיים. יחד עם זאת, תוכלו למצוא מגוון שיטות טיפול שמעודדות צמיחה מחדש של השיער.

מקורות:

(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11) (12)

שאלות נפוצות: אלופציה אראטה

אלופציה אראטה היא מחלת עור שבמסגרתה תאי מערכת החיסון מזהים את זקיקי השיער כגורם מאיים ותוקפים אותם. כתוצאה מכך מתרחשת נשירת שיער ולעיתים מופיעות קרחות גם באזור הגבות והזקן. אתם מוזמנים לקרוא עוד על המחלה במאמר. (1)

לא. מחלת אלופציה אראטה אינה מדבקת. הגורם העיקרי למחלה הוא הגנטיקה. (1)

אלופציה אראטה באה לידי ביטוי בקרחת מתוחמת וקטנה על הראש, או בקרחות עגולות באזור הזקן. (2)

כן. קיימים מגוון טיפולים כמו נטילת תוסף תזונה, מריחת משחות רפואיות, הזרקת קורטיזון וטיפול אימוני מקומי.

חולי אלופציה אראטה זכאים לטיפולים פסיכולוגיים מרופאים של קופות החולים. בנוסף, תוכלו לקבל הנחות על תרופות לאלופציה הנמצאות בסל הבריאות, אם אתם נוטלים אותן במשך חצי שנה ברציפות. (11)

HRNEW

HR Growth

פורמולה טבעית ייחודית להצמחת שיער ומניעת נשירה שיעילותה הוכחה במחקר קליני

תכולה

30

כמוסות בצנצנת

אופן טיפול

כמוסה אחת ביום

בבוקר לפני האוכל

מארז של 6 מוצרי שיער

מארז יחיד

1,900

10% הנחה כולל כפל מבצעים

הצטרפו עכשיו למועדון הלקוחות של הומאוטריט לאב ותהנו מ 10% הנחה לקנייה הנוכחית, תכנים מותאמים אישית ועוד הפתעות והטבות רבות! מלאו את הפרטים מטה והצטרפו עכשיו, קופון ההנחה יישלח אליכם במייל:

*שימו לב, אם בסיום ההרשמה לא קיבלתם מייל עם קוד הקופון, בדקו גם את תיבת הספאם שלכם. 10% ההנחה הם לשימוש חד פעמי.

10% הנחה כולל כפל מבצעים

הצטרפו עכשיו למועדון הלקוחות של הומאוטריט לאב ותהנו מ 10% הנחה לקנייה הנוכחית, תכנים מותאמים אישית ועוד הפתעות והטבות רבות!

השאירו פרטים ומיד תקבלו קוד קופון לשימוש מיידי:

אתר זה משתמש ב Cookies על מנת לספק לך חווית גלישה טובה יותר. לקבלת מידע מפורט קראו את המדיניות פרטיות שלנו.

אתר זה שומר שבת וחגים

אתר זה הינו שומר שבת וחגים ולכן לא ניתן לבצע בו רכישות כעת.
ניתן להשאיר לנו פרטים בטופס הפניה ואנו נשוב אליכם למידע נוסף והשלמת התהליך כאשר נחזור לפעילות.
עמכם הסליחה

אתר זה שומר שבת וחגים

אתר זה הינו שומר שבת וחגים ולכן לא ניתן לבצע בו רכישות כעת.
אנו נשוב אליכם למידע נוסף והשלמת התהליך כאשר נחזור לפעילות.
עמכם הסליחה

10% הנחה על כל מוצרי הומאוטריט לקנייה ראשונה באתר
בהקלדת קוד קופון:
gift10