פיסורה

אחד מכל עשרה אנשים צפוי להתמודד במוקדם או במאוחר עם בעיה כואבת ואולי גם מביכה: פיסורה אנלית. המדריך הבא יסייע לכם לזהות סימנים להתפתחות של פיסורה וכיצד לפתור אותם ביעילות.

פיסורה: לא כל כך נעים להכיר

פיסורה אנלית (Anal Fissure) היא קרע או סדק בתעלת פי הטבעת, שמביא לכיווץ שרירי פי הטבעת ולירידה באספקת הדם המקומית (1). מצב זה גורם לעיכוב משמעותי בהחלמת הפצע, כך שהוא הופך במהירות רבה למטרד איום, שכרוך במספר תסמינים.

אם אתם חווים את אחד מהתסמינים הבאים, ייתכן שמדובר בפיסורה ועליכם לפנות בהקדם לרופא:

 • כאבים, צריבה או עקצוצים במהלך ההתרוקנות
 • דימומים או הפרשות צהבהבות במהלך ההתרוקנות (לעתים כתמי דם על נייר הטואלט או בתוך מימי האסלה)
 • בעיות בהתרוקנות כמו שינויים ביציאות, עצירות או שלשולים חריפים
 • גירוי או גירוד מקומי – לסירוגין או באופן טורדני ובלתי פוסק
 • זיהוי של קרע בעור באזור פי הטבעת

חשוב שתדעו: התסמינים השונים ימשיכו להופיע כל עוד הבעיה לא תטופל, מה שפוגע מאוד באיכות חיי המטופלים. מכיוון שתסמינים אלה לא ייחודיים לפיסורה ומאפיינים במקרים רבים גם טחורים, מחלות מעי דלקתיות וזיהומים שונים, חשוב לגשת לאבחון ברגע שהם מופיעים. האבחון עצמו פשוט וכרוך בבדיקה גופנית אצל גסטרואנטרולוג, כירורג או פרוקטולוג.

קבוצות מיוחדות שעשויות לסבול מפיסורה

נשים רבות שנמצאות בהריון או לאחר לידה סובלות מפיסורה, כתוצאה ממאמצי הכיווץ והדחיקה של פי הטבעת שגורמים לסדקים. גם בני הגיל המבוגר סובלים מהבעיה, אולם אצלם הדבר נגרם בדרך כלל עקב אספקת דם ירודה, שמתרחשת באופן טבעי יחסית עם הגיל.

אבל נדמה שקבוצה גדולה יותר של הסובלים מהמצב היא תינוקות ופעוטות, כתוצאה מפעילות מעיים בלתי תקינה כמו למשל עצירות, בה הישיבה הממושכת בשירותים והפעלת לחץ מהקיבה מחוללים סדק. גורם אפשרי נוסף לפיסורה אצל ילדים הוא הגמילה מחיתולים, כאשר הילדים מתקשים להתפנות באסלה ועלולים לסבול מהתפתחות הבעיה.

האם הבעיה תחזור?

פיסורה מופיעה בקרב גברים ונשים בכל הגילאים ללא קשר למצבם הבריאותי, אך הסטטיסטיקה מדווחת על יותר מקרים בקבוצת הגילאים שבין 15-40. התופעה כשלעצמה שכיחה מאוד, כך שאחד מכל 10 אנשים עשוי לסבול ממנה במוקדם ובמאוחר, 40% מתוכם יחוו פיסורה חמורה שהופכת לכרונית עם הזמן (2).

למה זה קורה?

פיסורה בפי הטבעת נגרמת ממספר סיבות אפשריות:

 • הגורם המרכזי ביותר הוא עצירות קשה, שמביאה למעבר קשה של הצואה ובליווי שריטת רירית פי הטבעת והעור. כאב מקומי כתוצאה מכך מביא להתכווצות קשה שתגרום בתורה לעצירות חוזרת ובכך תימנע ההחלמה (3).
 • שלשול עלול גם הוא לגרום לפיסורה ולהתלוות לתהליך זיהומי שדוחה את ההחלמה. במקרה של התפתחות דלקת כתוצאה מכך, תיווצר בליטה חיצונית רגישה ומכאיבה הנקראת בשפה המקצועית “טחור זקיף”.
 • יציאה גדולה מאוד או קשה מאוד
 • מחלת מעי דלקתית (כמו קרוהן או קוליטיס)
 • סרטן בפי הטבעת
 • חבלה או טראומה מקומית כתוצאה מהחדרת עצם זר או פציעה
 • הריון ולידה
 • זרימת דם נמוכה לתעלת פי הטבעת (4).

טיפול בפיסורה

הטיפול בפיסורה נקבע לאחר אבחנה מדויקת של הבעיה. הנה רשימת האפשרויות שעומדות בפני הרופא בנוגע לחומרת הסדק/ הקרע והצורך בשיפור מצבו הכללי של המטופל:

מריחת משחות מקומיות – משחות רפואיות בעלות חומרים שונים מתפקדות כמרחיבות כלי דם ומשפרות את ריפיון השרירים בפי הטבעת, כדי לרכך את הכיווץ. החומרים הפעילים יכולים לכלול גם אלחוש מסוים כדי להפיג כאבים ובטיפול נכון ועקבי (מריחה מידי יום למשך חודשיים) ניתן להשיג שיפור והחלמה.

הזרקת חומר להרפיית שרירים לסוגר הפנימי של פי הטבעת – מביא להפחתה בלחץ המקומי לפרק זמן של 2-3 חודשים, מה שיתן לפיסורה די זמן כדי להחלים. לזריקה יש סיכויי הצלחה טובים, אך היא אינה מתאימה לכל המטופלים.

נטילת תרופות משלשלות – אם הפיסורה נגרמה מעצירות, תרופה משלשלת תעזור לשימור נוזלים בצואה, כך שהיא תצא רכה יותר. זהו בדרך כלל הפתרון לילדים שיקבלו סירופ משלשל למשך מספר ימים (5).

טיפול טבעי ותרופות סבתא

בחלק גדול מהמקרים אפשר לטפל בפיסורה בבית ובאופן עצמאי ולהחלים תוך מספר שבועות:

טיפול תומך (ניתן גם מהרופא המטפל)

כל אדם עם פיסורה יקבל המלצה על צעדים לריכוך והסדרת היציאות כמו למשל שתייה של הרבה מים, אכילת סיבים תזונתיים רבים וטבילה באמבטיות מרובות לאורך היום כדי להרגיע את האזור ולהפחית בכאבים לאחר הביקור בשירותים. טיפול זה יכול להינתן עם/ ללא תרופה במרשם ולהפחית תוך זמן קצר את עוצמת הכאב וייתכן שגם לעצור את הדימום לחלוטין.

צריכת סיבים תזונתיים

פירות, ירקות, לחם מלא, אורז, אגוזים וכמובן זרעי פשתן שנחשבים לפתרון הפלא מספר אחת לכל בעיית עצירות – אכילה של כל אלה והרבה מהם תאיץ את ההחלמה. הכמות המומלצת למבוגרים היא אכילה של 30 גרם סיבים תזונתיים ביום לכל הפחות, שתתלווה לשתייה מרובה של מים.

שיפור הרגלי היומיום

חשוב שלא להתעלם מהצורך להתפנות ולציית לו במהירות האפשר. הסיבה לכך היא כדי למנוע מהצואה להתייבש בינתיים ולהפוך קשה וכואבת למעבר. מומלץ גם להקפיד על ניגוב עדין במגבונים ללא בישום ולהתחיל לבצע פעילות גופנית תדירה.

תרופות סבתא

יש מספר צמחים ותכשירים שיכולים לעזור במקרה של בעיה ביציאות ונגעים בעור (6):

 • מריחת ג’ל אלוורה (ניתן לרכוש בקופסה או לחתוך ולסחוט מעט מעלה הצמח)
 • שתייה יומית של כף-שתיים של חומץ תפוחים, מומלץ לערבב עם כף דבש בתוך כוס מים ולשתות הכל.
 • ערבוב שמן זית, שעוות דבורים ודבש (בכמות שווה מכל מרכיב) ולהכניס למיקרוגל להמסה. לאחר מכן אפשר לטבול מקל אוזניים עטוף בצמר גפן על המקום ולחזור על הפעולה כמה פעמים ביום למשך כחודש.
 • מריחת שמן קוקוס על האזור מספר פעמים ביום למשך כחודש.
 • מריחת ג’ל ל-ארגינין (L-arginine) על האזור מספר פעמים ביום למשך כחודש.
 • חליטת כף של קומפרי מיובש בכוס, מסננים כעבור 15 דקות ומורחים.

תוסף תזונה ייחודי לפתרון בעיית העצירות

עד כה הצגנו את כל הפתרונות שמטפלות בפיסורה עצמה, אבל לא בשורש הבעיה. מכיוון שהגורם המרכזי למצב הוא עצירויות, מומלץ להתחיל גם בנטילת תוסף תזונה ספציפי שיסייע בהתרוקנות וימנע תופעות כמו כאבי בטן, נפיחויות, גזים ועוד שמתלווים לקושי ביציאות.

התוסף יובסלקס אן.ג’י פותח מפורמולת צמחים ספציפיים (תוסף 100% טבעי), שמוכוונים לשיפור תנועתיות המעיים ולעלייה ברמת הנוזלים והלחות של הדפנות. יובלסקס מבית הומאוטריט מתאים לשימוש יומיומי קבוע ותורם גם לסובלים מבעיות ברירית המעיים עקב שימוש תרופתי רב ותזונה לקויה.

מה לגבי ניתוח?

כל פיסורה שלא מחלימה תוך 6 שבועות ושלא הגיבה לטיפול שבוצע לה עד כה, נחשבת לפיסורה כרונית. במקרה כזה ניתן לשקול ניתוח באחת משלוש דרכים, תלוי במצב הסוגר והרירית שנמצאים בפי הטבעת.

פצע קטן, בעיה גדולה? יש מה לעשות עם זה!

למרות הקושי בהתמודדות עם הפיסורה, איתור יעיל של נסיבותיה ואבחון מהיר יסייעו להתוות את אופן הטיפול המדויק והיעיל עבורה. אם הבעיה איננה חמורה, ניתן להתחיל בטיפול עצמאי בבית, המשלב מריחה של תכשיר טבעי, שילוב יותר שתייה וסיבים תזונתיים לאורך היום, וטבילה באמבטיות חמימות לרגיעה. לפתרון ומניעה קבועים, ניתן לצרוך גם תוסף תזונה שישפר את תפקוד המעיים.

מקורות:

(1) (2) (3) (4) (5) (6)

 

שאלות נפוצות: פיסורה

פיסורה אנאלית היא קרע או סדק שנוצרו בפי הטבעת, בדרך כלל כתוצאה מבעיה בפעילות המעיים ובהתרוקנות הקיבה כמו עצירות. פיסורה מאופיינת בתחושת כאבים או עקצוצים, לעתים גם דימום וחשוב לגשת לאבחון כאשר בעיות אלה מופיעות.

בעוד שפיסורה גורמת לקרע בעור שדומה לחתך מנייר, טחורים נגרמים מבעיה בוורידים מקומיים שהתנפחו בשל בעיית ניקוז מסוימת ומייצרים בליטה ברקמה בפי הטבעת. לשתי התופעות אמנם תסמינים דומים, אך הן יטופלו באופן שונה.

בדיקה רקטלית תאמת את קיומה של פיסורה ותכלול בדרך כלל טיפול תרופתי במשחה רפואית. הטיפול מתקבל לצד הנחיות לשתייה מרובה של מים, צריכה מוגברת של סיבים תזונתיים וטבילה באמבט מים חמימים לריכוך ורגיעה מקומיים. אם הבעיה נגרמה מעצירות, ניתן לטפל בה בעזרת תוסף תזונה טבעי מתאים.

מריחת תכשיר טבעי כמו שמן קוקוס, אלוורה או שתייה של חומץ תפוחים צפויים להשיג רגיעה והרפיה, המאפשרים לסייע לאזור להחלים כראוי. בתוך המאמר הזה תמצאו עוד כמה אפשרויות טובות.

אם לא התרחשה החלמה בתוך 6 שבועות מתחילת הטיפול, הפיסורה תיחשב למצב כרוני מבחינה קלינית. במקרה כזה ניתן לשקול ניתוח

המלאי אזל

יובסלקס

יובסלקס אן.ג’י

פורמולת צמחים ייחודית הנועדה לסייע בהסדרת פעולת המעיים ובכך לסייע בתופעות של עצירות.

תכולה

60

כמוסות

אופן טיפול

2 כמוסות ביום

עם 2 כוסות מים

יובסלקס

מארז יחיד

99

110

10% הנחה כולל כפל מבצעים

הצטרפו עכשיו למועדון הלקוחות של הומאוטריט לאב ותהנו מ 10% הנחה לקנייה הנוכחית, תכנים מותאמים אישית ועוד הפתעות והטבות רבות! מלאו את הפרטים מטה והצטרפו עכשיו, קופון ההנחה יישלח אליכם במייל:

*שימו לב, אם בסיום ההרשמה לא קיבלתם מייל עם קוד הקופון, בדקו גם את תיבת הספאם שלכם. 10% ההנחה הם לשימוש חד פעמי.

10% הנחה כולל כפל מבצעים

הצטרפו עכשיו למועדון הלקוחות של הומאוטריט לאב ותהנו מ 10% הנחה לקנייה הנוכחית, תכנים מותאמים אישית ועוד הפתעות והטבות רבות!

השאירו פרטים ומיד תקבלו קוד קופון לשימוש מיידי:

אתר זה משתמש ב Cookies על מנת לספק לך חווית גלישה טובה יותר. לקבלת מידע מפורט קראו את המדיניות פרטיות שלנו.

אתר זה שומר שבת וחגים

אתר זה הינו שומר שבת וחגים ולכן לא ניתן לבצע בו רכישות כעת.
ניתן להשאיר לנו פרטים בטופס הפניה ואנו נשוב אליכם למידע נוסף והשלמת התהליך כאשר נחזור לפעילות.
עמכם הסליחה

אתר זה שומר שבת וחגים

אתר זה הינו שומר שבת וחגים ולכן לא ניתן לבצע בו רכישות כעת.
אנו נשוב אליכם למידע נוסף והשלמת התהליך כאשר נחזור לפעילות.
עמכם הסליחה

10% הנחה על כל מוצרי הומאוטריט לקנייה ראשונה באתר
בהקלדת קוד קופון:
gift10