דליות בהריון

דליות בהריון זו תופעה נפוצה למדי אצל נשים במהלך ההריון. היא גורמת להתנפחות של ורידים באיזור הירך הפנימית, הרגליים ובאיבר המין, דבר שהוא בעל משמעות אסטטית מצד אחד ומצד שני גם גורם לגרד, אי נעימות ואפילו כאבים. במקרים מסוימים זה אף יכול לגרום לקרישי דם מסוכנים. כעשרה אחוזים מהנשים יסבלו מהתופעה במהלך ההיריון סביב שבוע 20 ואילך ואצל נשים שסבלו מדליות עוד בטרם ההריון, הסיכוי להחמרה אף גבוה יותר. החדשות הטובות הן שורידים בולטים זה משהו שבהחלט ניתן לטפל בו ובמרבית המקרים התופעה חולפת זמן מה לאחר הלידה. בואו ננסה להבין במה בדיוק מדובר, איך אפשר למנוע ומה ניתן לעשות כשזה קורה.

לא רק ברגליים, דליות בפות בזמן הריון

התופעה של דליות היא תופעה מוכרת למדי ולרוב היא מזוהה עם הרגליים והירכיים. נשים רבות שסובלות ממנה במהלך ההיריון מופתעות לגלות כי זה משהו שקורה הרבה פעמים גם באיבר המין ולא רק ברגליים. דליות בפות בהריון היא תופעה נפוצה ביותר. היא גורמת לגרד לא נעים, קושי במתן שתן והרבה פעמים גם כאב כרוני ומציק (1). בכל מקרה, כאשר זה קורה חשוב לשתף את הרופא המטפל ובהחלט חשוב להבין ממה זה נובע וכיצד ניתן למנוע ולטפל.

מדוע זה קורה?

דליות בהריון זה דבר כל כך נפוץ מפני שבתקופה הזו מתקיימים כמה תנאים המעודדים את התופעה יחד. בראש ובראשונה אנחנו מדברים על גדילה משמעותית של הרחם שמפעילה לחץ על הוריד הראשי בבטן ולמעשה משבשת את תהליך הניקוז של הורידים. כמו כן השינויים ההורמונליים בתקופה הזו גורמים להיחלשות דופן הורידים מה שעשוי לגרום להרחבה של הורידים הקיימים. לבסוף חשוב לדבר גם על העלייה בכמות הפלזמה וזרימת הדם בגוף במהלך ההריון, תהליך טבעי שקורה בגוף שמטרתו לספק יותר דם לעובר המתפתח. נשים שלא מקפידות על פעילות גופנית מספקת במהלך ההריון, הן בסיכון מוגבר לדליות בשל כל הגורמים הללו (2). כמו תופעות נפוצות אחרות בתקופה הזו כגון כאבי בטן בהריון, בחילות וחולשה בשליש הראשון, צרבות ובצקות – חשוב להכיר אותה לעומק, להבין את המשמעויות שלה ולסייע באופן אקטיבי למניעה שלה והקלה במידת והיא אכן מתרחשת.

האם יש סיבה לדאגה?

ככל חשוב לדעת שאין סיבה מיוחדת לדאגה. זוהי אומנם תופעה מציקה ולא נעימה כלל אך ברוב המכריע של המקרים היא איננה מסוכנת, חולפת מעצמה מספר שבועות לאחר הלידה ואפילו ניתן להמשיך ולקיים יחסי מין במידה ולא סובלים מכאבים מיוחדים (2). עם זאת צריך לזכור שישנה תופעה אחרת בהריון של קרישיות יתר של הדם. פעמים רבות הן קשורות, וקרישיות יתר זו תופעה שעלולה להיות מסוכנת לאם ולעובר ולכן חשוב בכל מקרה לשתף את הרופא ולהתייעץ.

איך נמנע?

 • פעילות גופנית: פעילות גופנית מתונה כחצי שעה ביום כגון שחייה או הליכה תשפר את זרימת הדם ותעזור למנוע את התופעה או להקל עליה לאחר הופעתה (2).
 • מקלחת של פלג הגוף התחתון במים קרים: התופעה מחמירה בטמפרטורות גבוהות ולכן מים קרים יעזרו למנוע ולהקל (3).
 • הפסקות מנוחה והרמת הרגליים: בהחלט משהו שחשוב לעשות במהלך הריון ולא רק בגלל נושא הדליות ברגליים (3).
 • הימנעות מעמידה או ישיבה ממושכת: ככלל חשוב לעודד את זרימת הדם בגוף ולא להישאר הרבה זמן בתנוחה קבועה (3).
 • שינה על צד שמאל: מפחיתה את הלחץ על הוריד הראשי בבטן (3).
 • שמירה על משקל גוף תקין ותזונה מאוזנת: תזונה עשירה בסיבים תזונתיים מומלצת במיוחד. חשוב להיוועץ ברופא (3).

דרכי טיפול והקלה

בראש ובראשונה חשוב להבין כי בניגוד למקרים של דליות שלא בהריון, במהלך הריונות לא ניתן לנקוט בטיפולים פולשניים כמו ניתוחים, הזרקות או טיפול בגלי רדיו. עם זאת ישנן בהחלט דרכים להקל על התופעה וחשוב להכיר אותן.

 • תזונה: הפחתה משמעותית של צריכת פחמימות ריקות וסוכרים, צריכה של מזונות עשירים בויטמין C כמו פירות וירקות סגולים, אומגה 3 וצריכה מרובה של מים ונוזלים במהלך היום (4).
 • ויטמינים ותוספי תזונה: כאמור – הקפדה על תזונה מאוזנת ונכונה בהריון בהחלט תעזור להקל על התופעה. במקרים בהם קיימים חוסרים וקושי להשלים אותם דרך המזון ניתן בהחלט להיעזר בתוספי תזונה כגון ויטמין B12, חומצה פולית, CRV protector וכדומה. חשוב להתייעץ עם הרופא המטפל לפני שנוטלים כל תוסף שהוא.
 • מים קרים: ניתן להקל על הדליות באמצעות מים קרים. אפשר להיעזר במגבות קרות ולהניח באזורים הכואבים או לעשות מקלחות קרות כמה פעמים ביום. הקור למעשה מכווץ את כלי הדם ובכך מסייע להקלה על הכאבים והורדת הנפיחות (4).
 • תרגילים לחיזוק רצפת האגן: יש הרבה סיבות טובות לתרגול וחיזוק של רצפת האגן בהריון והקלה על תופעת הדליות היא רק אחת מהן (4). ניתן למצוא ברשת הרבה תרגילים פשוטים שמומלץ לבצע על בסיס יומיומי.
 • פעילות גופנית ותנוחות מתאימות: כאמור – שיפור של זרימת הדם בגוף זה משהו שבהחלט יכול להקל על התופעה. בגלל זה חשוב להקפיד על פעילות גופנית מתונה מספר פעמים בשבוע. כמו כן מומלץ להקפיד על תנוחת שינה מתאימה ואפשר בהחלט להיעזר בישיבה על כדור פיזיו או כרית היריון שיעזרו להפחית את העומס על האזורים הכואבים (4).

 

סיכום

בשורה התחתונה, על אף שמדובר על תופעה לא נעימה בכלל, צריך לזכור שהיא לרוב חולפת לאחר ההריון מעצמה ובמרבית המקרים היא איננה מסוכנת מעבר לאי הנוחות שהיא גורמת לה. בכל מקרה הקפידו לשתף את הרופא/ה שלכן וזכרו כי הכאבים הרגעיים ואי הנוחות יחלפו ובסופן תהנו ממתנת האימהות שאין שנייה לה בכל העולם. מאחלים לכולן הריון קל וחלק עם מינימום תופעות לוואי ומקסימום התרגשות.

 

מקורות

(1) (2) (3) (4)