ורידים בולטים

ורידים בולטים (המכונים דליות) היא תופעה נפוצה מאוד בקרב האוכלוסייה: בין 30% ל-50% מהנשים ובין 10% ל-25% מהגברים עלולים לסבול מתופעת הורידים הבולטים. (1) מעבר לכך שמדובר במטרד אסתטי, ורידים בולטים עלולים לגרום לסיבוכים רפואיים שונים ולפגוע באיכות החיים. (2)

מה הם ורידים בולטים?

ורידים בולטים אלו ורידים שאיבדו את הגמישות שלהם וכתוצאה מכך הם מורחבים, נפוחים ולרוב הם מופיעים בצבע כחול או סגול. לעיתים הורידים הבולטים גורמים לכאבים. (2) בדרך כלל התופעה מופיעה באזור הרגליים, אך ורידים בולטים יכולים להיות גם באזור הידיים (3) ובאזור החזה. (4)

מה הן הסיבות לורידים בולטים?

גנטיקה

אחת הסיבות הנפוצות לורידים בולטים היא תורשה. ל-50% מהאנשים הסובלים מתופעת הורידים הבולטים יש קרוב משפחה שסבל או סובל גם הוא מהתופעה. (5)

בגיל צעיר

ורידים בולטים היא כיום תופעת נפוצה הרבה יותר מבעבר. הסיבה לכך היא שבעידן הנוכחי אנו נוהגים לשבת ממושכות מול המחשב, הטלוויזיה והסמארטפון. ישיבה ממושכת עלולה להוביל לכך שיופיעו קרישי דם, הורידים יתקשו בדחיפת הדם ללב ויהפכו חלשים יותר. במקרים החמורים זה עלול להוביל להתקף לב.(5)

בגיל מבוגר

אנשים מבוגרים רבים סובלים מורידים בולטים. הסיבה לכך היא שבמשך השנים השסתומים בוורידים נחלשים ואינם מתפקדים כמו שתפקדו בגיל צעיר יותר. כתוצאה מכך, הורידים הופכים לבולטים יותר. (5)

עמידה ממושכת

אם דיברנו על ישיבה ממושכת הגורמת להיחלשות הורידים, הרי שגם עמידה ממושכת גורמת להופעת הורידים הבולטים. (5) אנשים הנוהגים לעמוד שעות ארוכות במהלך היום, כמו למשל מורים או מנתחים, נמצאים בסיכון לפתח ורידים בולטים. (7)

הריון

בזמן ההריון יש סיכון להופעה של הורידים הבולטים, זאת מכיוון שהרחם גדל ולוחץ על הורידים. בנוסף, הורידים מתרחבים משום שכמות הדם בגוף עולה בזמן ההריון. בדרך כלל מדובר בתופעה זמנית, שחולפת לאחר כשלושה חודשים לאחר הלידה, אך היא עלולה להישאר קבועה אם האישה חווה הריונות רבים. (5)

הריון כסיבה לורידים בולטים

השמנת יתר

השמנת יתר הבאה לידי ביטוי במסת שריר נמוכה ואחוזי שומן גבוהים, מובילה ללחץ רב על הורידים. כתוצאה מכך מופיעים הורידים הבולטים. (5)

שינויים הורמונליים

ורידים בולטים יכולים להיווצר כתוצאה משינויים הורומונליים המתרחשים במהלך גיל ההתבגרות, בהריון ובגיל המעבר ובשל שימוש בגלולות למניעת הריון. (5)

האם ורידים בולטים היא בעיה אסתטית או רפואית?

ורידים בולטים אמנם מהווה בעיה אסתטית הפוגעת במראה החיצוני, יחד עם זאת היא מהווה גם בעיה רפואית. ורידים בולטים מלווים בכאבים ברגליים המחמירים לאחר ישיבה, עמידה או שכיבה ממושכות. בנוסף, אנשים הסובלים מורידים בולטים נוטים לסבול גם מעור אדמומי, רגיש ויבש. (5) ורידים בולטים עלולים לגרום במקרים קיצוניים לסיבוכים רפואיים  – כאשר ישנה פציעה או חתך סמוך לוריד הבולט, עלול להיווצר דימום רב שעלול לגרום לאובדן דם ולהעמיד את האדם בסכנת חיים. אם קיימים קרישי דם בורידים הבולטים, עלולות להתפתח דלקת ורידים או פקקת ורידים שיגרמו לכאבים ונפיחות ברגליים או במקרה חמור לתסחיף ריאתי. בנוסף לכך, אם הורידים אינם מצליחים להזרים דם בצורה תקינה, יש סיכון להתפתחות של אקזמה דלקתית הבאה לידי ביטוי בעור אדום וקשקשי עם כיבים. (2)

ורידים בולטים ברגליים
Varicose vein women Isolated on white background

טיפול בורידים בולטים

טיפול בלייזר וגלי רדיו

אלו טיפולים הפועלים על חום נמוך של קרן לייזר וגלי רדיו הנשלחים לעבר הורידים הבולטים. גלי הלייזר והרדיו גורמים לכוויות בדופן הורידים וכתוצאה מכך מצמצמים את הורידים הבולטים. טיפול זה מתבצע בהרדמה מקומית ובדרך כלל אין אפשרות לחזור עליו יותר מפעם אחת. (2)

שימוש בגרביים אלסטיים

גרביים אלסטיים, הנקראים גם גרבי לחץ, לוחצים על הרגליים וכתוצאה מכך משפרים את זרימת הדם ומקלים על הכאבים המלווים ורידים בולטים. יש להיוועץ עם הרופא לגבי התאמת הגרביים למצבכם. (2)

נטילת תוספי תזונה

ישנם תוספי תזונה שיכולים לסייע רבות בטיפול בורידים בולטים, כמו למשל CRV Protector. מדובר במוצר ייחודי המבוסס על תערובת צמחים ואנזים serrapeptase (הפוך) המצליח להמיס פלאקים ברקמות מתות, בציסטות, בקרישי דם ובכלי הדם, וכך מפחית את הדלקת ואת הכאב המלווה ורידים בולטים.

טיפול בסקלרותרפיה

סקלרותרפיה היא שיטת טיפול שבמהלכה מוזרקת תמיסה לווריד הפנימי והבולט. כתוצאה מכך הוריד מתכווץ ונעלם. ניתן לחזור על הפעולה במידת הצורך, הטיפול אינו מצריך הרדמה ובסיומו אפשר לחזור באופן מיידי לשגרה. (2)

טיפים למניעת ורידים בולטים ברגליים

  •        מומלץ מאוד להקפיד להיות בתנועה ולבצע פעילות גופנית באופן קבוע. יחד עם זאת, יש להימנע מפעילות גופנית מאומצת כמו הרמת משקולות, שעלולה לגרום להחמרת המצב. (7)
  • חשוב לדאוג לתזונה נכונה כדי למנוע עלייה במשקל ולהפחית את הקילוגרמים המיותרים המובילים לורידים הבולטים. (5)
  • כדאי לנעול נעליים נוחות ולהימנע מנעלי עקב המחריפים את התופעה.
  • התקלחו במים קרים או פושרים שמכווצים את הוורידים, והימנעו מאמבטיות חמות או סאונות המרחיבות את כלי הדם.
  •        במהלך טיסה ארוכה מומלץ ליטול את תוסף התזונה CRV Protector (הפוך)המכיל את האנזים  serrapeptase (הפוך). אנזים זה נחשב למדלל דם טבעי המונע מצבים של פקקים ורידים וקרישי דם. בניגוד למדללי דם רגילים, תוסף התזונה אינו גורם לסיבוכים ותופעות לוואי
  • מומלץ לשכב או לשבת עם רגליים מורמות מעט. תנוחה זו תשפר את זרימת הדם. הימנעו מישיבה בשיכול הרגליים המגבירה את הלחץ על הורידים.

לסיכום

תופעת הורידים הבולטים מהווה מטרד אסתטי ורופאי כאחד, ועלולה לפגוע באיכות החיים. הבשורות הטובות הן שבאמצעות שיטות טיפול שונות כמו נטילת תוספי תזונה, ניתן לטפל בבעיה ואף למנוע אותה.

מקורות:
(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7)

 

שאלות נפוצות: ורידים בולטים

כן. במהלך ההריון ישנה כמות דם מוגברת וכתוצאה מכך הורידים מתרחבים. בנוסף, הרחם שגדל מפעיל לחץ על הורידים. (2)

ורידים בולטים הם בדרך כלל לא מסוכנים, אך ישנם מצבים קיצוניים שבהם הורידים הבולטים עלולים לגרום למצבים מסכני חיים. אם נפצעתם באזור הסמוך לוריד בולט ואם בוריד ישנו קריש דם חשוב להיוועץ עם רופא. (2)

כן. חשוב מאוד להיות בתנועה, לעסוק בפעילות גופנית, לשמור על אורח חיים בריא, להקפיד על תזונה נכונה, להימנע מאמבטיות חמות ולשכב ולשבת עם רגליים מעט מורמות. (7)

ניתן לטפל בורידים בולטים באמצעות טיפולי לייזר וגלי רדיו, על ידי שימוש בגרביים אלסטיים, באמצעות טיפול סקלרותרפיה ועל ידי נטילת תוספי תזונה.

המלאי אזל

CRV

CRV Protector

מוצר ייחודי על בסיס תערובת צמחים המסייע בניקוי מערכת כלי הדם והלב

תכולה

120

כמוסות

אופן טיפול

4 כמוסות ביום

רחוק מהאוכל

CRV

מארז יחיד

250

10% הנחה כולל כפל מבצעים

הצטרפו עכשיו למועדון הלקוחות של הומאוטריט לאב ותהנו מ 10% הנחה לקנייה הנוכחית, תכנים מותאמים אישית ועוד הפתעות והטבות רבות! מלאו את הפרטים מטה והצטרפו עכשיו, קופון ההנחה יישלח אליכם במייל:

*שימו לב, אם בסיום ההרשמה לא קיבלתם מייל עם קוד הקופון, בדקו גם את תיבת הספאם שלכם. 10% ההנחה הם לשימוש חד פעמי.

10% הנחה כולל כפל מבצעים

הצטרפו עכשיו למועדון הלקוחות של הומאוטריט לאב ותהנו מ 10% הנחה לקנייה הנוכחית, תכנים מותאמים אישית ועוד הפתעות והטבות רבות!

השאירו פרטים ומיד תקבלו קוד קופון לשימוש מיידי:

אתר זה משתמש ב Cookies על מנת לספק לך חווית גלישה טובה יותר. לקבלת מידע מפורט קראו את המדיניות פרטיות שלנו.

אתר זה שומר שבת וחגים

אתר זה הינו שומר שבת וחגים ולכן לא ניתן לבצע בו רכישות כעת.
ניתן להשאיר לנו פרטים בטופס הפניה ואנו נשוב אליכם למידע נוסף והשלמת התהליך כאשר נחזור לפעילות.
עמכם הסליחה

אתר זה שומר שבת וחגים

אתר זה הינו שומר שבת וחגים ולכן לא ניתן לבצע בו רכישות כעת.
אנו נשוב אליכם למידע נוסף והשלמת התהליך כאשר נחזור לפעילות.
עמכם הסליחה

10% הנחה על כל מוצרי הומאוטריט לקנייה ראשונה באתר
בהקלדת קוד קופון:
gift10