גמילה מקפאין: המדריך המלא

כשמדברים על התמכרויות נפוצות מסוגים שונים, לרוב מתייחסים לדברים מוכרים כמו התמכרות לסיגריות וניקוטין, התמכרות לאלכוהול או התמכרות להימורים, ונראה כי רבים נוטים לזלזל באחת התופעות הנפוצות ביותר שרק הולכת ומתעצמת בשנים האחרונות – התמכרות לקפאין. מתברר כי מדובר על בעיה נפוצה למדי וחשוב להכיר אותה, להבין ממה היא נובעת וללמוד איך ניתן להתמודד איתה בצורה טובה. הנה כל מה שחשוב לדעת בנושא.

איך תדעו שאתם מכורים לקפאין?

עוד לפני שנדבר על נושאים של גמילה מקפאין ומדוע זה בכלל חשוב, עליכם להבין אם אתם סובלים מהתמכרות לקפה ותוכלו לדעת זאת באמצעות כמה סימנים פשוטים וברורים למדי. בראש ובראשונה יש לבחון האם הפסקה של צריכת קפאין או הקטנת המינון שאליו אתם רגילים גורמים לכם לתופעות פיזיות מובחנות כגון כאב ראש, תשישות, רגזנות, בחילות, הקאות ואף תסמינים נפשיים כמו דיכאון, רגזנות ומתח מוגבר. כמו כן יש לבחון האם אתם ממשיכים בצריכה על אף שאתם יודעים שזה פוגע בכם וחשוב לבדוק האם עם הזמן, כמות מסוימת של קפאין שצרכתם לא מספיקה לכם בשביל להרגיש טוב כפי שהרגשתם בעבר. לבסוף, אם אתם רוצים להפסיק או להפחית את כמות צריכת הקפה ולא מצליחים, זה בהחלט עשוי להצביע על התמכרות (1).

כוס עם פולי קפה המכילים קפאין

איך הקפאין עלול להזיק לנו?

כמובן שכאשר מדובר על כמות מתונה וסבירה של קפאין, אין נזקים של ממש, אך במקרים של התמכרות לקפה אנו מדברים כמובן על כמויות גבוהות של קפאין שלו, נזקים פוטנציאליים רבים לגוף האדם. שתייה מרובה של קפה למשל עלולה לגרום לעצבנות, דפיקות לב מואצות, רעד והפרעות במערכת העיכול (שלשול או עצירות) (2). בטווח הרחוק הקפה מקטין את רגישות הגוף לאינסולין ופוגע בפירוק הסוכר, מעלה את הסיכוי לשבץ מוחי ומחלות אחרות, גורם לעלייה בלחץ הדם וכן מחליש את מערכת העצבים (3).

מדוע כדאי להיגמל?

מעבר לשחרור המבורך מתלות בחומרים חיצוניים, לגמילה מקפה יהיו השפעות בריאותיות מצוינות על הגוף שתרגישו עם הזמן: ירידה בהתקפי החרדה ובמצבים של לחץ ומתח, לחץ דם נמוך יותר, שיניים לבנות ונקיות יותר (הקפה צובע את השיניים בגוון צהוב), שינה טובה ועמוקה יותר בלילה, הרבה פחות כאבי ראש קשים ורמת החומציות בקיבה שלכם תחזור לרמה תקינה, מה שיפחית הופעה של צרבות ותחושת נפיחות (2).

מה גורם לנו להתמכר לקפאין?

תגמול

הקפאין הוא חומר מעורר שגורם למוח שלנו להפריש כל מיני חומרים שונים. התחושה היא תחושת ערות והמוח שלנו בעצם מתרגל להרגשה ורוצה לקבל ממנה עוד ועוד. זוהי גם הסיבה שכמו חומרים אחרים, גם לקפאין הגוף מפתח סבילות ועם הזמן יהיה צורך להגדיל את הכמות כדי לקבל את אותה ההרגשה (4).

התמכרות פסיכולוגית

“אין מצב לפתוח את הבוקר/ישיבת הצהריים/פגישה עם חברה או חברה בלי קפה”. מכירים את המשפטים הללו מאנשים בחיים שלכם? מדובר כאן על התמכרות פסיכולוגית שהגוף מיישר איתה קו. כשאנו מבינים שאין דרך אחרת להתעורר ולהרגיש פעילים אנו למעשה מחזקים את ההתמכרות הפיזית (5).

דפוסי אישיות

מחקרים רבים מראים כי יש כאלו בעלי פוטנציאל גדול יותר להתמכרות. מי שהוא כאן בעל אישיות התמכרותית על פי ההגדרה הוא בהחלט בסיכון גדול יותר לפתח התמכרות לקפאין (5).

מהן תופעות הלוואי הנגרמות מגמילה?

אנו מדברים כמובן על התופעות הפיזיות החיוביות שיגיעו עם הגמילה ולא בתסמיני הגמילה עצמם (בהם ניגע בהמשך). ככלל מעניין לדעת שעם הפסקת צריכת הקפה וברגע שהגוף שלנו יסתגל למצב החדש, נחוש בהרבה מאד מקרים שיפור באיכות השינה, שיפור במצב הדנטלי ובריאות הפה, ירידה במשקל לעיתים (במידה והיינו מורגלים בצריכה של קפה ומשקאות אחרים עם ממתיקים ורכיבים נוספים), הרבה פחות מיגרנות וכאבי ראש והסדרה של מערכת העיכול (4).

אילו תחליפי קפה מומלצים?

מי שחושב לנסות בסופו של דבר גמילה מקפה, מחפש גם בדרך כלל תחליפי קפה מתאימים, ובהחלט ניתן למצוא כמה וכמה אופציות כיום. שימו לב שהרעיון כאן הוא לבטל את צריכת הקפאין ולכן חשוב לחפש תחליפים שלא מכילים קפאין באמת. כמה מהמשקאות המומלצים הם תה שחור (שהוא מצוין אבל צריך לזכור שהוא גם מכיל כמות מסוימת של קפאין), תה ירוק שהוא מצוין בכמה היבטים בריאותיים ויש בו כמות מזערית בלבד של קפאין, ירבה מאטה – משקה דרום אמריקאי עם חומר מעורר אחר שנחשב לבריא וטוב יותר מהקפאין וכן תחליפי קפה על בסיס דגנים כמו המשקה השוויצרי PERO שעשוי משעורה, עולש ושיפון או אבקת פולי תמר אשר משמשת תחליף קפה עם ערך תזונתי גבוה.

מהם תסמיני גמילה מקפאין?

אז על מה אנו מדברים בעצם כשאנו אומרים תסמינים גמילה מקפאין? אלו הן התופעות הנפוצות שעשויות להופיע כל אחת בנפרד וגם כולן גם יחד (2):

  • עלייה בלחץ הדם.
  • הפרעה בשינה.
  • עלייה בחומצות הקיבה.
  • עליה בכמות השתן וצורך תכוף ללכת לשירותים.
  • עצירות.

הכירו את המוצר המסייע להתמודד עם תסמיני הגמילה מקפאין

אפשרות נוספת מעולה שתסייע בתהליך  הגמילה מקפאין היא שימוש בתוספי תזונה טבעיים. קחו למשל את המוצר שנקרא Immu Optimizer Complex מדובר על מוצר המסייע לחיזוק המערכת החיסונית ועוזר לגוף להתמודד עם תסמינים שונים של חולי, ובימים הראשונים של תהליך הגמילה מקפאין, אנו מדברים בדיוק על התסמינים הללו. כאשר הגוף מתמודד עם חוסר מסוים, מנגנון הפיצוי הוא זה שיגרום לנו להרגיש לא טוב וגם מה שידחוף אותנו בסופו של דבר לשימוש חוזר, ועם מוצר כזה המכיל צמחים טבעיים כמו ארזית וג’ינסנג אמריקאי, צמחים הידועים ביכולת שלהם לחזק את מערכת החיסון ולשכך תסמיני מחלות, ניתן לעבור את התקופה הראשונית המאתגרת בקלות ובאמת להצליח להיגמל מקפאין.

מלבד הסיוע בגמילה, איזה שימושים נוספים ישנם למוצר?

כאמור, מדובר על מוצר המכיל רכיבים טבעיים המסייעים לחיזוק מערכת החיסון ובכך, למעשה, עוזרים במניעת התפשטות של מחלות ונגיפים. כאשר אנו מחזקים את המערכת החיסונית בגוף אנו למעשה עוזרים לגוף להשיב לעצמו את היכולת הטבעית לייצר נוגדנים למחלות שונות. זוהי הסיבה שהמוצר הזה מצוין כדי לסייע להקל על תסמיני הגמילה מקפאין וזו גם הסיבה שהוא יעיל למניעה של מחלות בחורף, להקלה על תסמינים שנובעים מהידבקות בחיידקים ונגיפים ולחיזוק כללי של הגוף. מפני שמדובר על רכיבים טבעיים ללא תופעות לוואי, בוחרים רבים ליטול את התוסף בדרך קבע במקביל לתזונה הרגילה.

לסיכום

צריכה נורמלית של עד 3 כוסות קפה לכל היותר ביום כנראה לא תגרום לכם לבעיות רפואיות, אך מעבר לכך זו בהחלט כמות שאינה מומלצת ואם אתם לא מצליחים להפחית את הכמות ואפילו שותים הרבה יותר, יכול מאד להיות שגם אתם סובלים מהתמכרות לקפאין. החדשות הטובות הן שניתן לטפל בבעיה בדרכים שונות כגון מעבר לתחליפי קפה, ובעזרת מוצרים טבעיים כמו Immu Optimizer Complex שתוכלו לרכוש ולהזמין עד אליכם דרך הקישור, ניתן גם לסייע לגופנו להתמודד בצורה טובה יותר עם תסמיני הגמילה ולעבור אותם בקלות יחסית. בהצלחה!

מקורות: (1) (2) (3) (4) (5)

תוספת תזונה

Immu Optimizer Complex

מסייע לחיזוק המערכת החיסונית ובכך עוזר במניעת התפשטות וההתפתחות של מחלות ונגיפים

תכולה

90

כמוסות צמחיות

אופן טיפול

כמוסה אחת

3 פעמים ביום

תוסף תזונה

מארז יחיד

250

אימיו-אופטימייזר זוג

מארז זוגי

₪450

₪500

אימיו-חדש-שלישייה

מארז שלישייה

₪600

₪750

10% הנחה כולל כפל מבצעים

הצטרפו עכשיו למועדון הלקוחות של הומאוטריט לאב ותהנו מ 10% הנחה לקנייה הנוכחית, תכנים מותאמים אישית ועוד הפתעות והטבות רבות! מלאו את הפרטים מטה והצטרפו עכשיו, קופון ההנחה יישלח אליכם במייל:

*שימו לב, אם בסיום ההרשמה לא קיבלתם מייל עם קוד הקופון, בדקו גם את תיבת הספאם שלכם. 10% ההנחה הם לשימוש חד פעמי.

10% הנחה כולל כפל מבצעים

הצטרפו עכשיו למועדון הלקוחות של הומאוטריט לאב ותהנו מ 10% הנחה לקנייה הנוכחית, תכנים מותאמים אישית ועוד הפתעות והטבות רבות!

השאירו פרטים ומיד תקבלו קוד קופון לשימוש מיידי:

אתר זה משתמש ב Cookies על מנת לספק לך חווית גלישה טובה יותר. לקבלת מידע מפורט קראו את המדיניות פרטיות שלנו.

אתר זה שומר שבת וחגים

אתר זה הינו שומר שבת וחגים ולכן לא ניתן לבצע בו רכישות כעת.
ניתן להשאיר לנו פרטים בטופס הפניה ואנו נשוב אליכם למידע נוסף והשלמת התהליך כאשר נחזור לפעילות.
עמכם הסליחה

אתר זה שומר שבת וחגים

אתר זה הינו שומר שבת וחגים ולכן לא ניתן לבצע בו רכישות כעת.
אנו נשוב אליכם למידע נוסף והשלמת התהליך כאשר נחזור לפעילות.
עמכם הסליחה

10% הנחה על כל מוצרי הומאוטריט לקנייה ראשונה באתר
בהקלדת קוד קופון:
gift10