אקנה: על הסוגים ודרכי הטיפול

מהי אקנה?

אקנה, בעברית נקראת “חטטת” או בשמה הנפוץ “פצעי בגרות”, היא דלקת של בלוטות החלב וזקיקי השערות. אקנה מלווה בפצעים רבים באזורים דלקתיים המצויים בפלג הגוף העליון: פנים, כתפיים, חזה וגב. אקנה נחשבת למחלת עור, ומהווה בעיה אסתטית ולא גורמת לנזק בריאותי, אך היא כן מהווה מטרד מאחר והנראות החיצונית עלולה לגרום למצוקה נפשית. פצעי האקנה יכולים להשאיר צלקות על גבי העור. [1] [3]

מתי מתפרצת אקנה?

אקנה יכולה להתפרץ בזמנים שונים, בגילאים שונים ובעקבות גורמים שונים. לרוב אקנה מתחילה בגילאי ההתבגרות בעקבות שינויים הורמונליים אך יכולה גם להופיע ולהימשך עד גילאי ה-30. ככל שהגיל עולה כך שכיחות האקנה יורדת, בגילאים מבוגרים ובקרב קשישים התופעה אינה קיימת.
בקרב נשים, לפעמים תהיה החמרה של האקנה לקראת זמן המחזור החודשי. בנוסף, בקרב נשים האקנה ימשך לגיל מאוחר יותר מגברים. [1]

אישה עם אקנה

מה גורם לאקנה להתפרץ?

גורמים שונים יכולים לגרום לאקנה. הגורמים יכולים להיות חיצוניים (סביבתיים), פנימיים, תלויים בגיל ועוד. חלק מהגורמים יהיו:
*עלייה ביצור בלוטות החלב בעקבות שינויים הורמונליים- יקרה לרוב בגילאי ההתבגרות ויגרמו לפצעי בגרות.
*הצטברות תאי עור מתים שחוסמים את פתחי הנקבוביות – נגרמים בעקבות חוסר היגיינה וטיפול מתאים.
*זיהום שנוצר על ידי חיידקים. [3]

הגנטיקה של אקנה

אקנה יכולה להיגרם בעקבות גורם גנטי אך לא בהכרח. מאחר וישנם גורמים סביבתיים רבים (תזונה, אסתטיקה, היגיינה, איכות הסביבה) המשפיעים על האקנה, היא יכולה להיגרם גם אם אין נטייה גנטית במשפחה.

סוג העור והאיזון ההורמונלי נקבעים על פי תורשה , ולגורמים אלו קשר ישיר לקיום האקנה וחומרתה. אם להורים שלכם היה אקנה בילדות, כנראה שגם אתם תסבלו מאקנה וגם ילדיכם. [4]

פצעי בגרות בגיל מבוגר

פצעי בגרות יכולים להתחיל בגיל צעיר (מגיל 11-12) ויכולים להימשך לאורך תקופת ההתבגרות. האקנה יכולה להמשיך עד לגיל מבוגר יותר וגם יכולה להופיע פתאום במהלך החיים בעקבות מספר שינויים. בגילאים מבוגרים יש לבדוק לעומק את הסיבה לאקנה ועל פיה לקבל את הטיפול המתאים. הסיבות יכולות להיות: עור פנים שומני, שינויים הורמונליים, מתח נפשי, תזונה לקויה ועוד.

אחד הגורמים הנוספים להחרפת האקנה היא שימוש בסבונים תעשייתיים שמרביתנו מכירים ומשתמשים. סבונים אלו משאירים שיירים בתוך נקבוביות העור וכתוצאה מכך העור לא יכול להפעיל את מנגנון ניקוי העצמי שיש לו..

סוגים של אקנה

אקנה שאינה דלקתית

אקנה שאינה דלקתית אינה אקנה חמורה והיא קלה יותר לטיפול. פצע בודד של אקנה נקרא “קומדון”, הקומדון הוא לא דלקתי, יש בו חלב. הקומדון יכול להופיע בשתי צורות: ראש שחור (נקרא גם “שחורים” בשפה היום יומית) או ראש לבן. כאשר הקומדון הוא בעל ראש שחור, הוא פתוח והוא נחשף לחמצן ומתחמצן. לעומת זאת, הקומדון בעל ראש לבן הוא סגור, הוא לא עובר תהליך חמצון.

אקנה דלקתית

אקנה דלקתית נוצרת לאחר תהליך דלקת והיא קשה יותר לטיפול מאקנה שאינה דלקתית. בעקבות תהליך הדלקת הפצע ואזור הפצע המודלק גורם לכאב ולאדמומיות. ישנם סוגים שונים של פצעי אקנה שנגרמים מדלקת: פפולות, פוסטולות, נודולות וציסטות. כאשר פפולות ופוסטולות הן פצעי אקנה שגורמים לאי נעימות אך לא יגרמו לנזק עתידי. לעומת זאת, נודולות וציסטות הן פצעי אקנה שגורמים לאי נעימות וסיכוי גבוה שהן ישאירו צלקות באזור המודלק. [5]

הופעת אקנה

אקנה היא תופעה המופיעה בעיקר בפלג הגוף העליון. בדרך כלל האקנה תופיע באופן משמעותי בפנים אך היא יכולה להופיע גם בצוואר, בכתפיים, בגב ובחזה. בין אדם לאדם יהיו שינויים, האקנה תופיע באזורים שונים ובעצמה שונה. הסיבה לכך היא רמת ההורמונים המופרשת, גנטיקה, גורמים סביבתיים ועוד. [5]

חצ’קונים: פצעי בגרות בפנים

אקנה תופיע בפלג הגוף העליון אך היא בעיקר תופיע על הפנים. האקנה יכולה לכלול פצעים, שלפוחיות, ומוגלות בכל אזור הפנים ולכן היא מהווה בעיה אסתטית. בקרב נערים בגיל ההתבגרות האקנה יכולה לגרום לדימוי עצמי נמוך ולחוסר ביטחון, דבר היכול להוביל לבעיות נפשיות.

האם זה נעלם?

כן. האקנה נעלמת. כפי שציינו, לא תראו אקנה אצל אנשים מבוגרים ואקנה בדרך כלל מופיעה עד גיל 30. גם בגילאים צעירים יותר ניתן לראות שיפור באקנה בעקבות ירידה ברמת ההורמונים ושינויים של תזונה, היגיינה ועוד.

ההשפעות של אקנה לטווח ארוך

אחד הסיבוכים השכיחים ביותר שנגרמים בעקבות אקנה הוא הצלקות. צלקות נגרמות בעקבות חיטוט בפצעים בעת האקנה, בעת טיפול לא נכון, חוסר שמירה על אסתטיקה ובעקבות היגיינה בסיסית. ישנם סוגים שונים של צלקות ובמקרים חמורים הצלקות יישארו על הפנים למשך שנים רבות. ישנן מספר דרכים להימנע מצלקות אקנה ורובן כוללות טיפול בזמן הופעת האקנה. הטיפול צריך להיות נכון ואפקטיבי על מנת שלא יגרום לצלקות עתידיות.

טיפול באקנה

על מנת לטפל באקנה כהלכה יש להתייעץ עם רופא עור. לאקנה יש דרגות שונות ולכן צריך לאבחן אותה כמו שצריך לפני שמפנים לטיפול. בטיפולי אקנה לרוב תהיה החמרה לפני שיהיה שיפור ולכן צריך להיות סובלניים. אם לאורך זמן אין שיפור, יש צורך לפנות לרופא העור פעם נוספת על מנת להעריך את המצב ולפי הצורך להחליף את הטיפול. ישנם מספר טיפולים לאקנה. הטיפולים יכולים להיות מניעתיים ולכלול פעולות יום יומיות לשמירה על היגיינה ואסתטיקה. הטיפולים יכולים להיות טיפולים תרופתיים, באמצעות כדורים או משחות רפואיות והטיפולים יכולים להיות גם טבעיים.

טיפול תרופתי

ישנם טיפולים תרופתיים הניתנים על ידי רופאים בלבד שמטרתם לשפר את נראות הפנים ולטפל באקנה. תרופות כמו אנטיביוטיקה: מינוציקלין ודוקסיצילין. תרופה הנגזרת מויטמין A רואקוטן (תרופה מאוד פופולארית לטיפול באקנה) וטיפול על ידי נטילת גלולות למניעת הריון (רק אצל נשים) על מנת לאזן את ההורמונים בגוף.

כל התרופות האלו יכולות לגרום לתופעות לוואי ולכן חשוב מאוד להיות במעקב רפואי, ללכת בקביעות לרופא העור ולערוך בדיקות דם באופן תדיר. [1]

משחות רפואיות

ניתן לטפל באקנה גם על ידי משפחות רפואיות. טיפול נפוץ הוא טיפול פוטו – דינמי. הוא מבוסס על משחה המשרה רגישות לעור ומושפעת על ידי העור. מלבד משחות רפואיות ניתן להשתמש גם בתכשירים לטיפוח, ג’לים וקרמים על מנת לשפר את מצב האקנה ולשמור על היגיינה מקסימלית.

אדם מורח משחה טיפולית לאקנה

פצעי בגרות – האם יש טיפול טבעי?

ניתן לטפל בפצעי בגרות גם בטיפולים טבעיים: שינוי באורח החיים או נטילת תוספים המורכבים מרכיבים טבעיים. הטיפולים הטבעיים מעודדים ריפוי פנימי של הגוף ושוללים את תופעות הלוואי הרבות היכולות להיגרם בעקבות טיפולים תרופתיים.

תזונה

תזונה לקויה ולא מאוזנת יכולה לגרום להופעת אקנה וגם להחמרת המצב. לפי מחקרים, כדאי להימנע מצריכת אלכוהול, שוקולד ומוצרי חלב אשר הוכחו כמגבירים את הופעת האקנה וחומרתה. על מנת לשמור על תזונה נכונה, יש לצרוך ירקות, פירות, חלבונים, שומנים מהטבע וסיבים תזונתיים. צמחי מרפא

ישנם צמחי מרפא שיעילים מאוד להפחתת חומרת האקנה ואף מסייעים בהחלמה ממנה. הצמחים מסייעים להעלמת האקנה ומסייעים בתהליכים שונים בגוף. חלק מצמחי המרפא שניתן להשתמש בהם הינם: קמומיל, שורש שן הארי, ציפורן החתול, אירוס ועוד.

תוספי תזונה

ניתן לצרוך תוספי תזונה כתוספת לתזונה הקיימת ובכך לשפר ולסייע לקדם את תהליך ההחלמה מהאקנה. קולגן אקטיב היא אבקת קולגן הידרוליזט שעשירה בחומצות אמינו חיוניות, ויטמין C, וחומצה היאלורונית. כל אלו תורמים ומסייעים לגמישות העור, מראה העור ומסייעים לתהליכים פנימיים וטבעיים של הגוף.

תרופות סבתא לפצעי בגרות

שימוש בתרופות סבתא יכול לעזור ולהרגיע את העור. תרופות סבתא הן לא תחליף לטיפולים טבעיים או תרופתיים אחרים ויכולים לבוא בנוסף. ישנן תרופות סבתא רבות לשיפור האקנה. חלק מהן: תה ירוק שמרגיע אדמומיות בפנים, חומץ שעוזר לנקות את העור, שמנים שעוזרים לייבש את הפצעים ועוד. [6]
.טיפול בסיסי נוסף וחשוב לאקנה הוא ניקוי נקבוביות העור והרגעת העור.

לסיכום

לאחר שהבנו שתופעת האקנה היא כאן להישאר, ניתן להשלים עם המצב ולפעול על מנת לטפל בה כראוי ולמנוע את הצלקות העתידיות. בין אם אתם בני הנוער, המבוגרים או ההורים שמתמודדים עם תופעת האקנה – עליכם להבין ולשקול את כל אפשרויות הטיפול השונות על מנת לגרום למצב להשתפר. חשוב לזכור כי הטיפול באקנה לוקח זמן והוא ישתפר עם סבלנות רבה והתמדה בטיפול. ניתן לנסות בכל שלב טיפולים טבעיים ותוספי תזונה, שיקצרו את זמן ההחלמה באופן משמעותי.

מקורות: [1], [2], [3], [4], [5], [6]

שאלות נפוצות: אקנה: על הסוגים ודרכי הטיפול

אקנה נחשבת למחלת עור, היא דלקת של בלוטות החלב וזקיקי השערות. האקנה גורמת לפצעים רבים באזור פלג הגוף העליון ומהווה בעיה אסתטית במהלך האקנה וגם אחריה בעקבות הצלקות הרבות שיכולות להישאר על העור. המחלה אינה גורמת לנזק בריאותי.

אקנה נגרמת בעקבות גורמים שונים: עלייה בייצור בלוטות החלב, הצטברות תאי עור מתים שחוסמים את פתחי הנקבוביות וזיהום הנגרם בעקבות חיידקים.

בדרך כלל, אקנה מתחילה להופיע בזמן גיל ההתבגרות, כלומר מגיל 11 לערך ויכולה להימשך עד גילאי ה-30. כל אדם יחווה את האקנה בגיל אחר, בעצמה אחרת, אם בכלל יחווה אותה. בקרב נשים התופעה נרחבת יותר ולעיתים תהיה ממושכת יותר.

פצעי בגרות יכולים להופיע גם בגיל מבוגר יותר בעקבות סיבות שונות: עור פנים שומני, שינויים הורמונליים, מתח נפשי, תזונה לקויה ועוד.

כן, האקנה יכולה להיעלם לחלוטין. ככל שעובר הזמן האקנה תיעלם ועלולה להופיע בעיקר בגלל שינויים הורמונליים. ללא שמירה על היגיינה וטיפוח נכון, האקנה תישאר לאורך זמן ותשאיר אחריה צלקות לא רצויות. מומלץ למנוע את הצלקות ולטפל באקנה מוקדם ככל הניתן.

מלבד טיפול תרופתי, ניתן לטפל באקנה גם באמצעות טיפולים טבעיים, כמו: תזונה מסודרת ומאוזנת, צמחי מרפא, תוספי תזונה כמו הקולגן אקטיב ובאמצעות תרופות סבתא. שילוב של כל אלו יביאו שיפור במצב האקנה מבלי תופעות הלוואי של הטיפולים התרופתיים.

10% הנחה כולל כפל מבצעים

הצטרפו עכשיו למועדון הלקוחות של הומאוטריט לאב ותהנו מ 10% הנחה לקנייה הנוכחית, תכנים מותאמים אישית ועוד הפתעות והטבות רבות! מלאו את הפרטים מטה והצטרפו עכשיו, קופון ההנחה יישלח אליכם במייל:

*שימו לב, אם בסיום ההרשמה לא קיבלתם מייל עם קוד הקופון, בדקו גם את תיבת הספאם שלכם. 10% ההנחה הם לשימוש חד פעמי.

10% הנחה כולל כפל מבצעים

הצטרפו עכשיו למועדון הלקוחות של הומאוטריט לאב ותהנו מ 10% הנחה לקנייה הנוכחית, תכנים מותאמים אישית ועוד הפתעות והטבות רבות!

השאירו פרטים ומיד תקבלו קוד קופון לשימוש מיידי:

אתר זה משתמש ב Cookies על מנת לספק לך חווית גלישה טובה יותר. לקבלת מידע מפורט קראו את המדיניות פרטיות שלנו.

אתר זה שומר שבת וחגים

אתר זה הינו שומר שבת וחגים ולכן לא ניתן לבצע בו רכישות כעת.
ניתן להשאיר לנו פרטים בטופס הפניה ואנו נשוב אליכם למידע נוסף והשלמת התהליך כאשר נחזור לפעילות.
עמכם הסליחה

אתר זה שומר שבת וחגים

אתר זה הינו שומר שבת וחגים ולכן לא ניתן לבצע בו רכישות כעת.
אנו נשוב אליכם למידע נוסף והשלמת התהליך כאשר נחזור לפעילות.
עמכם הסליחה

10% הנחה על כל מוצרי הומאוטריט לקנייה ראשונה באתר
בהקלדת קוד קופון:
gift10