אלרגיות: על התסמינים, הסוגים ודרכי הטיפול

העולם נחלק לשניים: אלו שסובלים מאלרגיות ואלו שמכירים את אלו שסובלים מאלרגיות. לעתים זו רק רגישות חולפת, אך בלא מעט מקרים מדובר בתופעה העלולה לסכן חיים. אז אילו אלרגיות קיימות? ממה הן נגרמות בעצם? ואיך מטפלים בהן בהצלחה? כל המידע בנושא לפניכם:

מהי אלרגיה?


אלרגיה מהווה תגובת יתר של המערכת החיסונית נגד חומרים שונים הנכנסים לגופנו. באופן תמידי, המערכת החיסונית בגופנו “נלחמת” נגד הגורמים העלולים לסכן אותנו כמו נגיפים וחיידקים. כאשר הגוף “מתבלבל” הוא מזהה את האלרגן הנכנס אל הגוף כאיום ומתחיל לפעול כלפיו. כאשר יש אנשים שאלרגיים ויש את אלו שלא, מה שנקבע על פי גנים ותורשה. [1]

ממה האלרגיה נגרמת?


האלרגיה נגרמת בעקבות שילוב של אלרגנים שונים שנכנסים לגוף ובעקבות גורם גנטי תורשתי. במהלך החשיפה הראשונה לאלרגן, הגוף יגיב באופן מתון אך המערכת החיסונית “תזכור” את אותו האלרגן. בחשיפה נוספת אליו, התגובה של המערכת החיסונית תהיה חזקה יותר.

ניתן להיחשף לאלרגנים דרך מספר גורמים: דרך מגע בעור או ספיגה לתוך העור, דרך שאיפה, דרך אכילה או דרך הזרקה. [2]

אלרגיות נפוצות יהיו לאלרגנים כמו: אבק, פרחים, פירות, ירקות, משפחת האגוזים והבוטנים, מוצרי חלב, גלוטן, חיות (לרוב חתולים), עקיצת חיות ומעופפים, תרופות שונות ועוד. [1]

דרגות החומרה של אלרגיות


אלרגיה יכולה להופיע בדרגות שונות, מתצורה קלה הכוללת נזלת ועיטושים ועד גרד או פריחה בפנים ובגוף, כך שכל אדם יגיב לכל אלרגן באופן שונה ובחומרה שונה.

הדרגה החמורה ביותר של אלרגיה, היא תגובה אנפילקטית. זוהי תגובה שעלולה לסכן חיים באופן ממשי, תוך שהיא מתבטאת על ידי פגיעה במערכת הנשימה ובמערכת הדם. בהמשך המאמר נסביר עוד על דרכי הטיפול בהופעת תגובה אנפילקטית. [1]

השכיחות של האלרגיה


בממוצע, אחד מכל חמישה אנשים סובלים מאלרגיה, מה שהופך אותה לתופעה בריאותית נפוצה יותר מכל סוגיה רפואית אחרת. קיימים גם אנשים הסובלים מאלרגיה “סמויה” או שאינם מסיקים כי הם סובלים מאלרגיה, המתבטאת אצלם בתסמינים “קלים” ואף שגרתיים כמו גרד בעיניים או אדמומיות בעור. ייתכן שבמקרים אלה הם לא יגשו להיבדק, כך שאינם מקבלים את הטיפול המתאים. [1]

בדיקות לאבחון אלרגיות

להבדיל מדפוסי אלרגיה כרוניים, קיימים מקרים בהם קיימת חשיפה בפעם הראשונה לאלרגן ומופיעים ממנה תסמינים של אלרגיה. הדבר קורה בטעימת מזון או תבלין חדש למשל, במפגש ראשוני עם בעל חיים מסוים או בסביבת צמחייה כלשהי שלא הייתה אליה חשיפה קודם לכן.

קיימים גם  מצבים בהם האלרגיה לאלרגן תתפתח במהלך השנים, ולא בהכרח תוביל לתגובה אלרגית במפגש עם האלרגן, בפעם הראשונה.

דרך האבחון המקובלת לאלרגיות היא בדיקת אלרגיה המתבצעת במרפאה לאלרגיה, שם מזריקים לעור סוגים שונים של אלרגנים. בדרך כלל במהלך הבדיקה תשבו על כיסא, תושיטו יד לפנים, הרופא יחטא את ידכם ויתחיל לחלק את היד שלכם לחלקים עם טוש. בכל חלק הוא יטפטף חומר אחר ובאמצעות מחט עדינה הוא יחדיר לעור את האלרגן.

מטרת הבדיקה לאתר, עבור איזה אלרגן מופיעות תגובות כמו: נפיחות, אודם, כאב מקומי או גרד. התגובות יכולות להיות מיידיות (טווח קצר לאחר ההזרקה) או מושהות (עד יומיים לאחר ההזרקה). [4]

על מנת לבדוק אלרגיה לסוגים שונים של אלרגניים ניתן לבצע גם בדיקות דם, בדיקות נשיפה, הצמדת מדבקות עם האלרגן למשך מספר ימים ועוד. כל אלו תלויים בסוג האלרגן אותו תרצו לבדוק.

שימו לב, אם במהלך הבדיקה לא הופיעה תגובה אלרגית, זה לא אומר בהכרח כי אתם לא אלרגיים לשום גורם. הבדיקה היא שלילית לסוגי האלרגנים שנבדקו באותה בדיקה.

התסמינים של אלרגיות

התסמינים אינדיבידואלים לכל אדם, כאשר הם יכולים להופיע בעוצמה שונה ולפרק זמן שונה, כמובן באופן משתנה לכל אלרגן. לדוגמה, כאשר אוכלים מזון שקיימת אליו אלרגיה, התסמינים הרגילים יהיו נפיחות באזור הפנים וקושי בנשימה. כאשר נוגעים בפרח או צמח שאלרגיים אליו כנראה תהיה רגישות ופריחה בעור. [1+3]

לפניכם הפירוט המלא בנוגע לתסמינים האפשריים:

עיטוש, גודש באף וצריבה בעיניים – תסמינים אלו יכולים להיות כתוצאה מאלרגיית אביב מתמשכת וחשיפה ממושכת לאבקנים אלרגניים שנמצאים באוויר. בדרך כלל זוהי תגובה אלרגית לחשיפה לאלרגן “קל” אך היא עלולה לעורר אסתמה.

גירוד – כאשר האלרגן בא במגע עם העור של האדם שאלרגי אליו, התסמינים עלולים לבוא לידי ביטוי בתגובה חיצונית על גבי הגוף. יכולות להופיע פריחות, דלקות על פני העור, אזורים שונים עלולים להתנפח והאדם יתחיל להתגרד. תסמינים אלו יופיעו בדרך כלל לאחר עקיצת דבורה או עקיצת חרקים שונים.

בעיות בנשימה – תסמינים כמו: קשיי נשימה, בעיות בנשימה, חנק, אסתמה חמורה ועוד יכולים להיגרם בעקבות כיווץ השרירים בדרכי הנשימה או בעקבות הפרשות החוסמות את נתיב הנשמה לאחר חשיפה לאלרגן.

הלם אנפילקטי – מלבד הבעיות בקשיי הנשימה, הלם אנפילקטי עלול לגרום להרחבת כלי הדם וירידה בלחץ הדם. לכן, הוא עלול להוביל לאובדן הכרה ואף למוות.

סוגי אלרגיות נפוצים

אלרגיה לבעלי חיים

אלרגיות נפוצות לבעלי חיים יהיו לרוב לכלבים או לחתולים, לעתים גם לבעלי כנף. ניתן להיות אלרגיים לכל משפחת החי המתייחסת לאותו סוג בעל חיים או להיות אלרגיים לזנים מסוימים מתוך המשפחה. תסמיני האלרגיה מתפתחים כאשר באים במגע עם בעל החיים (ליטוף או ליקוק) או שנמצאים בקרבת מקום ליד בעל חיים נשיר (פרווה או נוצות).

אלרגיות למאכלים

עד כה נמצאו 170 סוגי מזון העלולים לגרום לאלרגיה. בדרך כלל, דווקא המזונות האלרגניים הם אלו שעלולים לגרום לתגובות אלרגיה חמורות. סוגי המאכלים הנפוצים שגורמים לאלרגיה משתייכים למשפחת האגוזים, בוטנים מוצרי חלב, ביצים, דגים ועוד.

לעומת מדינות אחרות, במדינת ישראל אין חובה לסמן על תווית המזון את האלרגניים המופיעים במזון, אם כי חברות רבות עושות זאת באופן עצמאי. חשוב להבהיר כי כל מדינה דואגת לסימון האלרגניים הנפוצים אצלה (חמאת בוטנים בארה”ב למשל, לעומת גלוטן כאן בישראל), כך שייתכן שבמדינה זרה תמצאו סימון שונה או העדר סימון עבור האלרגן הספציפי ממנו אתם סובלים.

ברוב מוצרי המזון תוכלו למצוא על התווית את הכיתוב: “מידע על רכיבים אלרגניים”. תמיד יוכלו להיות עוד רכיבי מזון שאתם אלרגיים אליהם שלא מופיעים תחת הכיתוב ולכן עליכם לשים לב לרשימת המרכיבים.

נוסף על כך, אם אתם אוכלים מחוץ לבית, וודאו כי האלרגן לא מצוי במנה שאתם אוכלים, כשרצוי לעדכן את המקום שאתם אלרגיים למזון מסוים. לעיתים, מסעדות מכניסות “רכיבים סודיים” למנות ולא ניתן לדעת איזה מן האלרגניים מופיעים במנות אלו. [5]

אלרגיות לעונות מעבר

בעונות מעבר ובמיוחד בחודשים בין פברואר לאוקטובר, יש המון אבקנים באוויר. אבקנים שונים עלולים להוות אלרגנים לאנשים מסוימים ולכן בחודשים אלו הם יסבלו מאלרגיות לעונות מעבר, המאופיינות בנזלת אלרגית, עיטושים, גרד בעיניים ועוד.

כמה זמן נמשכת אלרגיה?

משך הזמן בו נמשך התקף האלרגיה משתנה בין האלרגנים השונים ומאדם לאדם. ישנם התקפים מהירים וקצרים, למשל רק בשעות הבוקר או לאורך שבוע מסוים, לעומת התקפים ארוכים וממושכים, לדוגמה במהלך כל עונת המעבר.
ההתקף האנפילקטי נחשב לתגובת אלרגיה מהירה מאוד. מאחר והיא עלולה לסכן חיים, הטיפול עבורה אמור להיות מידי על ידי התערבות רפואית.

מתי אלרגיה מסתבכת ונדרש לפנות לטיפול רפואי דחוף?


ישנם סוגים שונים של אלרגניים (כמו מזון, עקיצות בעלי חיים ותרופות) בהן התגובה האלרגית היא חמורה יותר והיא עלולה לסכן חיים. בכל תגובה שכזו, תגובה הנקראת הלם אנפילקטי, יש לפנות לטיפול רפואי דחוף.

כל אדם שסובל מאלרגיה קשה שעלולה לסכן את חייו, אמור לשאת איתו תמיד, מזרק אפיפן. זהו מזרק המכיל אדרנלין ושניתן להזריק אותו באופן עצמאי ובקלות במקרה של חשיפה לאלרגן. כמו כן, חשוב שגם הסובבים של אותו אדם ידעו כיצד להזריק לו בעת הצורך, שכן מדובר בפעולה מצילה חיים.

על מנת להזריק את האדרנלין, יש למשוך את המכסה של המזרק, יש להניף את המזרק בעצמה לעבר הירך ולהחזיק אותו במשך 10 שניות. ניתן לבצע את הפעולה גם על הבגדים. לאחר ההזרקה יש לפנות בדחיפות לגורם רפואי לקבלת טיפול. [6]

טיפול באלרגיות

חשוב לציין כי לא ניתן לרפא אלרגיה, אלא רק בתסמינים שלה וזאת באמצעות כמה דרכים.

  • מניעה – אם ידועה אלרגיה לאלרגן מסוים, יש למנוע ככל הניתן את המפגש איתו. כאשר מדובר בסוג מסוים של מזון, יש להפסיק את אכילתו. אם האלרגיה היא לאבק, יש להימנע מסביבה מאובקת מאוד. כמובן שלא תמיד קיימת מסקנה חותכת לגבי האלרגן הספציפי שאליו מתרחשת האלרגיה, או שלא ניתן להימנע ממנה, למשל בעת פריחה עונתית שנמצאת ממילא בסביבה החיצונית.
  • טיפול תרופתי – על פי סוג האלרגיה ועוצמת התגובה, יש לפנות לרופא על מנת שיוכל להתאים טיפול תרופתי. בדרך כלל הטיפול יהיה קבוע ועל האדם הסובל מאלרגיה לצרוך אותו בכל יום וזאת על מנת למנוע את התסמינים שמופיעים בעקבות החשיפה לאלרגן.
  • טיפול טבעי – מלבד טיפולי המניעה והטיפולים התרופתיים ניתן לטפל באופן טבעי באלרגיה על ידי חיזוק המערכת החיסונית וטיפולים הגורמים להפחתת התסמינים. תוכלו ליטול תוספי תזונה רבים, כאשר המומלץ מכולם הוא התוסף קוורטצין, המשמש כנוגד חמצון אפקטיבי ממשפחת הפלבונואידים. לקוורצטין יש השפעה נוגדת אלרגיה המסייעת להפחתת הסיכויים לחלות במחלות שונות.

לסיכום, אלרגיה יכולה להיות מסוכנת אך היא גם ברת טיפול

אלרגיה היא תופעה שלמרבה הצער איננה חולפת, אם כי הפיתוחים הרפואיים באבחון ובטיפול באלרגיה מאפשרים לרסן אותה ואף לבלום את התפרצותה הקשה. כמובן שחשוב להמשיך לטפח את המודעות לנושא ולאפשר לכל אדם להבין ממה הוא סובל, כיצד נוצרת האלרגיה הקיימת לו, וכיצד אפשר להפחית את התסמינים שלה ולהקל על שגרת היום.

אם אתם יודעים שאתם אלרגיים לאלרגנים מסוימים, חשוב מאוד לבצע טיפולי מניעה ולחזק את המערכת החיסונית על ידי קוורטצין ותוספי תזונה שונים. אם מדובר בהתקפי אלרגיה קשים, חשוב שתתוודעו לטיפול המתאים ביותר. נאחל לכולכם בריאות טובה ושגרה נעימה, נטולת אלרגיה.

מקורות:

[1] [2] [3] [4] [5] [6]

10% הנחה כולל כפל מבצעים

הצטרפו עכשיו למועדון הלקוחות של הומאוטריט לאב ותהנו מ 10% הנחה לקנייה הנוכחית, תכנים מותאמים אישית ועוד הפתעות והטבות רבות! מלאו את הפרטים מטה והצטרפו עכשיו, קופון ההנחה יישלח אליכם במייל:

*שימו לב, אם בסיום ההרשמה לא קיבלתם מייל עם קוד הקופון, בדקו גם את תיבת הספאם שלכם. 10% ההנחה הם לשימוש חד פעמי.

10% הנחה כולל כפל מבצעים

הצטרפו עכשיו למועדון הלקוחות של הומאוטריט לאב ותהנו מ 10% הנחה לקנייה הנוכחית, תכנים מותאמים אישית ועוד הפתעות והטבות רבות!

השאירו פרטים ומיד תקבלו קוד קופון לשימוש מיידי:

אתר זה משתמש ב Cookies על מנת לספק לך חווית גלישה טובה יותר. לקבלת מידע מפורט קראו את המדיניות פרטיות שלנו.

אתר זה שומר שבת וחגים

אתר זה הינו שומר שבת וחגים ולכן לא ניתן לבצע בו רכישות כעת.
ניתן להשאיר לנו פרטים בטופס הפניה ואנו נשוב אליכם למידע נוסף והשלמת התהליך כאשר נחזור לפעילות.
עמכם הסליחה

אתר זה שומר שבת וחגים

אתר זה הינו שומר שבת וחגים ולכן לא ניתן לבצע בו רכישות כעת.
אנו נשוב אליכם למידע נוסף והשלמת התהליך כאשר נחזור לפעילות.
עמכם הסליחה

10% הנחה על כל מוצרי הומאוטריט לקנייה ראשונה באתר
בהקלדת קוד קופון:
gift10